Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Pallati i festivaleve në Kanë largon qilimin e kuq për t’u shndërruar në qendër vaksinimi

Zhurnal Ads

Lokacioni ku tradicionalisht mbahet festivali i famshëm i Kanës, dhe ku dominon eleganca dhe glamuri i sjellë nga parakalimi i yjeve mbi qilim të kuq, është transformuar në qendër vaksinimi në përpjekje të Francës për ta avancuar vaksinimin e popullatës.

E hapur të dielën më 9 janar, në këtë qendër të improvizuar e cila është pjesë e ndërtesës “Palais des Festivals et des Congres”, kryhet vaksinimi i punonjësve shëndetësorë dhe kujdestarëve mjekësorë të moshës 50 e më lartë, si dhe për personat që janë më të ri në moshë por kanë faktorë komorbiditeti.

Besohet se në këtë qendër do të mund të vaksinohen rreth 100 persona në ditë.

Para shpërthimit të COVID-19, pallati i festivaleve i ka mirëpritur të famshmit nga mbarë bota në festivalin ndërkombëtarë të filmit në Kanë, ngjarje kjo e përvitshme e cila mbahej në pranverë. Por vitin e kaluar, Franca u ballafaqua me karantinën e parë kombëtare, dhe si pasojë edicioni i fundit i festivalit u desh të anulohej.

Atëkohë, kjo ndërtesë e famshme në rivierën franceze, u shndërrua në strehimore për personat e pastrehë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

“Akulli në zhdukje” – pamje që dokumentojnë ndryshimet klimatike

admin

Indonezi: Një minutë në arkivol për mosmbajtje të maskës (Foto)

admin

Hedh në pusetë një fishekzjarr, nga shpërthimi i fuqishëm kinezi i vogël fluturon tri metra në ajër

admin

Gjumi i tepërt mund të shkaktojë humbje të kujtesës

T E

Të paktën 14 milionë tonë plastikë gjenden nën oqeane

admin

Më afër se Hëna, asteroidi do të kalojë sot afër Tokës

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...