Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Palmer: SHBA është e kënaqur me rezultatet e dialogut Kosovë-Serbi

Zhurnal Ads

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, njëherësh Përfaqësues i Posaçëm i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ka thënë se Uashingtoni është shumë i kënaqur me procesin e negociatave midis Prishtinës dhe Beogradit.

“Shtetet e Bashkuara janë me të vërtetë shumë të lumtura për bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë dhe Uashingtoni është shumë i kënaqur me rezultatet e atyre bisedimeve dhe marrëveshjeve që janë arritur”, ka thënë Palmer të enjten, gjatë një vizite në Mostar, në Bosnjë e Hercegovinë.

Palmer nuk është përgjigjur në pyetjen lidhur me dallimet në pikëpamjet e autoriteteve të Bosnjës e Hercegovinës lidhur me marrëveshjen Kosovë-Serbi të nënshkruar në Uashington.

Ai nuk ka dashur të komentojë as dy propozimet e anëtarëve të presidencës treanëtarëshe të Bosnjës e Hercegovinës:  kërkesën për zhvendosjen e ambasadës së këtij shteti në Jerusalem dhe atë për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

“Sot, unë jam në Mostar për të diskutuar se çfarë po ndodh këtu”, është shprehur Palmer.

Të mërkurën, zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, ka deklaruar se çështja e Kosovës dhe çështja e Republikës Serbe të Bosnjës e Hrcegovinës janë krejtësisht të ndryshme, prandaj ato nuk mund të krahasohen me njëra-tjetrën.

Ky koment erdhi si reagim ndaj deklaratave të liderëve politikë serbë të Republikës Serbe, të cilët e mbështesin idenë për shkëputje nga Bosnja e Hercegovina.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Osmani kujton Bytyçin: Liria mbetet e paplotë sa kohë vrasjet politike mbesin të pazbardhura

admin

Oda e Afarizmit kërkon kontrolla më të shpeshta nga Inspektorati i Tregut

S.B.

Shpërthen zjarr te qendra e refugjatëve në Vranidoll të Prishtinës

T E

Pas Prishtinës, Grenelli sot në Beograd

admin

Ministri Krasniqi i pakënaqur, lëshon mbledhjen e Qeverisë

admin

Osmani thotë se do i kërkojë Ramës dokumentin e Mini-Schengenit

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...