Pamje magjike se si do të duket San Siro i ri

Dizajni përfundimtar për San Siron e rinovuar është vendosur, me Milanin dhe Interin, që do të luajnë në stadiumin e ri sapo të ndërtohet.

Sipas Il Corriere della Sera, Populous janë një hap larg nga shënimi i modelit fitues – i cili frymëzohet nga Katedralja e famshme Duomo dhe do të përdorë një pjesë të terrenit të vjetër.

Një nga pretendentët kryesorë të tjerë ishte projekti “Unazat e Manikës” nga Cmr dhe Sportium, por një takim me stilistët e Populos tashmë është paralajmëruar pas zgjedhjeve të ardhshme të Milanos dhe ata thuhet se janë “një hap larg”.

Edhe pse shpejtësia e procesit varet nga miratimi i këshillit, ka shpresë se puna mund të përfundojë deri në vitin 2026.

E ndërtuar në vitin 1925, Stadio Giuseppe Meazza e famshme ka pritur disa nga lojërat më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Nga katër finale të Kupës Evropiane në gjashtë ndeshje në Kupën e Botës 1990, ky vend është i përshkuar në histori.

Image: Populous

Sidoqoftë, pavarësisht nga aura që urdhëron, Interi dhe Milani, të cilët kanë luajtur në këtë terren që nga viti 1947, po ecin me kohën dhe po ecin përpara me një arenë moderne.

Stadiumi i ri do të ndërtohet në të njëjtin vend si San Siro dhe si miqësor ndaj mjedisit, është gati të ketë një qendër të dedikuar për aktivitete me pakicë, sportive, kulturore dhe argëtuese jashtë dhe brenda, përfshirë një pistë vrapimi, shteg për biçikleta, një palestër në natyrë, një park skateboard, një fushë me pesë anët dhe muze sportiv.

Image: Populous

Një deklaratë nga të dy klubet thuhet: “FC Internazionale Milano dhe AC Milan besojnë se është thelbësore, veçanërisht në dritën e momentit aktual, për të filluar një projekt që përfaqëson më shumë se një miliard euro investime private, i cili do të krijojë mijëra vende të reja pune dhe shërbejnë si një gur themeli për zhvillimin e ardhshëm të qytetit të Milanos dhe futbollit italian”. 

Related posts

“Unë do të luaj për klubin tonë”: Evra zbulon se si Ronaldo i tregoi se po kthehet në Man Utd para se të konfirmohej transferimi

D V

Neymar i del në mbrojtje Paquetas pasi bashkëkombësi i tij u ndëshkua për një driblim: Është e papranueshme

D V

Drita dhe Llapi zhvillojnë kryendeshjen e ditës së shtunë, flasin Hamdi Namani dhe Arbnor Ramadani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More