Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Pamje të pabesueshme: pse këto balena “qëndrojnë në këmbë” në mes të oqeanit?

Zhurnal Ads

Në internet, fotot e njohura janë përsëri virale që tregojnë balenat e mbledhura, në dukje të palëvizshme dhe të fiksuara vertikalisht në ujë.

Balenat, me madhësinë e një autobusi shkollor, pothuajse gjithmonë duken sikur janë “në këmbë” dhe janë mbledhura në grupe me pesë ose gjashtë.

Fotografi dhe kineasti francez Stephane Granzotto regjistroi këtë sjellje gjatë zhytjes në Mesdhe, ku ai dokumentoi balenat për librin e tij të fotografive të krijesave me titull Cachalots.

Në foton e mësipërme, dorëzuar në National Geographic, ai thotë se balenat ishin dremitur për një orë.

Një studim i botuar në vitin 2008 në revistën Current Biology është i pari që dokumenton përfundimisht pozicionin vertikal të gjumit të një balene.

Studiuesit nga Universiteti i St. Andrews dhe Universiteti i Tokios matën periudhat e pasivitetit të kafshëve dhe zbuluan se balenat kalojnë 7 për qind të ditës së tyre në këto pozicione vertikale gjumi pranë sipërfaqes së ujit, ku ata flenë për 10 deri në 15 minuta.

Studiuesit në atë kohë sugjeruan se ata mund të ishin një nga kafshët më pak të varura nga gjumi në botë.

Balenat e kapura janë zbuluar se përdorin vetëm gjysmën e trurit të tyre gjatë gjumit, sjellje që shkencëtarët besojnë se mund t’i ndihmojnë ata të shmangin grabitqarët, të mbajnë kontakte shoqërore, të kontrollojnë frymëmarrjen ose të vazhdojnë notin.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

“Nuk u pagua!”: Një burrë në Angli filmohet duke ‘shkatërruar’ dy shtëpitë që kishte ndërtuar

S.B.

Anija kozmike Soyuz pritet të arrijë për tri orë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

admin

Pelushët, zgjidhja ideale për ta përballuar të ftohtin me stil

T E

Fenomeni i rrezikshëm – hapet vrimë e re në tokë në Siberi

admin

Ura më e lartë në botë, e dini se ku është?

R ZH

Superkompjuteri simulon formimin e hënës

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...