Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pamje të uraganit Zeta, valët më të larta se 15 metra

Zhurnal Ads

Uragani Zeta përfshiu juglindjen e Luizianës mbrëmjen e së mërkurës herët si një stuhi e nivelit të lartë të kategorisë 2.

Por çfarë do të thotë kjo?

Zeta bëri zbarkimin me erëra 110 mph (177 km/h) dhe do të kishte qenë një stuhi e Kategorisë 3 me erëra 115 mph.

Dhe siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, kanë qenë platformat në Gjirin e Meksikës që kanë regjistruar shpejtësinë e erës dhe valët, dhe ua kanë dërguar të dhënat menaxherëve dhe meteorologëve.

Kështu, një platformë në jug të Luizianës në Gjirin e Meksikës tregoi shpejtësi të erës me 150 mph dhe valë më të larta se 15 metra.

Zeta është stuhia e 11-të me këtë emër që godet Shtetet e Bashkuara këtë sezon dhe është stuhia e pestë me këtë emër që bën zbarkimin në Luiziana këtë sezon uraganesh, i cili zyrtarisht nuk përfundon deri më 30 nëntor. 

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Suedia ashpërson masat anti-Covid

S.B.

Pa kaluar mirë festat! Anekënd botës ashpërsohen masat antiCovid

T E

Mbi 60 mijë italianë kanë vdekur nga Covid-19

T E

Zbulohet një version ndryshe i koronavirusit në Siberi

T E

CDC ndryshon udhëzimet për kohëzgjatjen e karantinës

S.B.

Izraeli vijon të kryesojë me programin e vaksinimit anti-Covid

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...