Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pamjet që s’i dëshiruam: Në Gjermani kthehet paniku i blerjeve pas rekordit të rasteve me Covid-19

Shitja e letrës së tualetit dhe dezinfektuesve ka shënuar përsëri rritje në Gjermani, bëri të ditur zyra e statistikave të enjten, në kohën kur ekonomia më e madhe evropiane po përballet me valën e dytë të pandemisë.

Shitja e letrës së tualetit u rrit për 89.9 për qind javën e kaluar në krahasim me shkallën para krizës shëndetësore. Shitja e dezinfektuesve u rrit për 72.5 për qind, ndërsa shitja e sapunit për 62.3 për qind.

Gjermania është treguar më e suksesshme në kontrollimin e pandemisë sesa vendet e tjera të mëdha të Evropës si Britania dhe Franca, por numri i rasteve të reja është rritur vazhdimisht javëve të fundit.

Të enjten, Gjermania shënoi rekord të rasteve, me mbi 11.000 persona të diagnostikuar me Covid-19 për 24 orë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Sipas të dhënave të publikuara në prill, blerjet për rezerva të produkteve të përditshme para izolimit të paralajmëruar në pranverë kishin ndikuar që shitjet me pakicë të shkojnë në nivel shumë më të lartë se shkalla e parashikuar në shkurt.

Postime të ngjashme

Gjuajte me armë nëpër Mbretërinë e Bashkuar për nder të Dukës së Edinburgh

Lea Muslija

SHËNOHET PËRPARIM NË BISEDIMET PËR MARRËVESHJEN BËRTHAMORE

Lea Muslija

Kriza Ukrainë-Rusi, SHBA dërgon anijet në Detin e Zi

Lea Muslija

Në Shqipëri mbërritën 100 mijë vaksina të tjera të “Sinovac”

R Zh

Shpërthen një vullkan në Karaibe

S.B.

Katastrofë në Indi, shënohet rekord prej mbi 145.000 rastesh me Covid-19

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...