Agjencia Zhurnal.mk

Pamjet shqetësuese tregojnë se si elefantët e rinj të lidhur me zinxhirë detyrohen të performojnë për turistët në Tajlandë

Pamje shqetësuese kanë dalë nga Tajlanda kur disa elefantë të keqtrajtuar, detyrohen të performojnë për turistët.

Videot shqetësuese janë ndarë nga Mbrojtja e Kafshëve Botërore për të treguar procesin e egër të trajnimit që i bëhet elefantëve në mënyrë që ata të performojnë para turistëve, transmeton Telegrafi.

Videoja tregoi praktika të zakonshme të tilla si goditja e elefantit në zona të ndjeshme, të lidhur me zinxhirë në mënyrë që edhe kur të acarohen, nuk mund të bëjnë asgjë.

Tetë elefantë të rinj u panë se ishin marrë me forcë nga nënat e tyre, të lidhur me druri, ndërsa rriheshin vazhdimisht, dhe ecnin të lidhur – nganjëherë edhe përgjatë autostradave të ngjeshura.

Elefantët e rinj pësojnë trauma fizike dhe psikologjike ndërsa marrin goditje të dhunshme, duke i lënë ata të prekshëm dhe të tmerruar pa rehatinë e nënave të tyre.

Një elefant u pa duke u detyruar të ngrihet në dy këmbët e tij të pasme, ndërsa dy këmbët e tij të përparme janë prangosur së bashku.

Pamjet treguan gjithashtu se një elefant po ngrinte një turist me bagazhin e tij ndërsa ishte dukshëm në agoni.

Organizata globale e mirëqenies së kafshëve po bën thirrje për të gjithë turistët australianë që të shmangin vendet e elefantëve të robëruar.

“Ne po i bëjmë thirrje industrisë së udhëtimit të rishikojë politikat e tyre të jetës së egër dhe të ndalojë të ofrojë përvoja shfrytëzuese për klientët e tyre”, tha Ben Pearson, Shefi i Fushatave në Mbrojtjen e Kafshëve Botërore, Australi.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...