Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Panariti: Kosova 12 mln euro për bujqësinë gjatë pandemisë, Shqipëria asnjë

Kosova lëvron 12 milionë euro për bujqësinë pavarësisht krizës së Covid-19

Kjo është shifra e publikuar nga ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti.

Përmes një postimi në Facebook, Panariti shprehet se: “Kjo masë i shtohet subvencioneve kosovare të bujqësisë , të cilat për këtë vit janë gati trefish më të larta se te ne veçanërisht për blegtorinë dhe bletarinë”.

Postimi i plotë:

Kosova 12 milionë euro për Bujqësinë gjatë pandemisë, ndërsa te ne zero mbështetje.

Dje qeveria e Kosovës, livroi plot 12 milionë euro për mbështetje direkte të Bujqësisë atje. Kjo ishte pjesa që ju kushtua Bujqësisë nga paketa 87 milionë euro për mbështetje të ekonomisë dhe shtresave në nevojë gjatë pandemisë.
Kjo është përgjegjshmëri dhe ky është patriotizëm.

Sepse kjo masë, i shtohet subvencioneve kosovare të bujqësisë , të cilat për këtë vit janë gati trefish më të larta se te ne veçanërisht për blegtorinë dhe bletarinë.

Shqiperia mbetet i vetmi vend, i cili nuk i dha fermerit asnjë qindarkë mbështetje financiare, ndërkohë që e takson më shumë se çdo vënd në rajon..

Prandaj Bujqësia dhe fermeri te ne, janë në krizë dhe në prag falimenti.

Postime të ngjashme

Kurti me rastin e “Ditës së Evropës”: Për njerëzit e Kosovës, BE-ja është më shumë se struktura dhe institucione

N E

Nga një aksident rrugor në Carralevë të Shtimes kanë humbur jetën dy fëmijë

N E

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla ka reaguar lidhur me sulmin në Zubin Potok

N E

Ministri i Jashtëm kroat Gordan Grliq-Radman i reagon Vulinit pas deklaratës se Kroacia dhe Kosovën janë “vëllezër të armëve”

N E

Policia e Kosovës jep detaje lidhur me rastin e ndodhur sot në Zubin Potok

N E

Vjosa Osmani sot kujtoi heroin e kombit, Ilir Konushevcin: Iliri dhe liria janë një

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...