Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pandemia e koronavirusit, 15% e italianëve refuzojnë AstraZeneca

Italia duket se ka një problem me vaksinat që përveç mungesës së dozave lidhet edhe me mohimin e tyre.

Vetëm në zonën e Lombardisë, raportojnë autoritetet, mbi 15 për qind e personave që ftohen të vaksinohen, nuk kanë pranuar vaksinën e AstraZeneca, pavarësisht se edhe dje Agjencia Europiane e Barnave konfirmoi se të mirat prej saj janë më të shumta.

Në të gjithë vendin 11 milionë persona janë marrë të paktën një dozë, ndërkohë që 3,5 milionë janë imunizuar totalisht.

Situata me pandeminë në vendin fqinj vijon të jetë e rënduar ku në ditën e fundit shifrat e vdekjeve dhe rasteve të reja pësuan një rritje të ndjeshme.

Postime të ngjashme

Aleksandër Vuçiq: Na kërkohet njohja e Kosovën, por askush nuk na premton as integrim në BE

N E

SHBA synon uljen e sasisë së ndotjes me 52 % deri në vitin 2030

N E

Komisioni Europian ka ngritur proces gjygjësor kundër AstraZenecas

N E

Tre diplomat rus dëbohen nga Sllovakia

N E

Numër rekord i të infektuarve me Kovid-19 në Indi

N E

Kapet sasi shumë e madhe droge në Greqi

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...