Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Pandemia “kurseu” Trustin, realizohen më shumë se 71 milionë € kthim nga investimet

Pandemia nuk ka ndikuar në rënien e të hyrave në Fondin e Kursimeve Pensionale, pasi që ka pasur një kthim të investimeve me vlerë prej 71 milionë euro.

Zëdhënësi i Trustit, Jeton Demi ka thënë se viti 2021 Trustin e ka gjetur në gjendje të mirë, por ai ka thënë se duhet të shikohet gjendja në tregjet financiare.

“Për fat të mirë, vitin e kaluar e kemi mbyllur pozitivisht me një kthim nga investimet më shumë se 71 milionë euro, edhe ky vit ka filluar pozitivisht, janarin e kemi me kthim pozitiv, por duhet parë se do të ec gjendja në tregjet financiare e ndërlidhur fort me çështjen e pandemisë me zgjidhjet që mund të bëhen me gjetjen e vaksinës së duhur për të luftuar virusin”.

Demi, tutje ka thënë se tani për tani nuk ekziston mundësia për tërheqje të parave të tjera për rimëkëmbke ekonomike, përveç 10%.

“Aktualisht legjislacioni në fuqi deri me datën 6 prill, mundëson tërheqjen e 10% edhe nuk ka ndonjë bazë ligjore për tërheqje të tjera, përveç tërheqjeve të zakonshme që janë pensionit të moshës 65 vjeç apo rastet e invaliditetit, apo rastet e vdekjeve”, tha ai për EO.

Ai ka sqaruar se 70% të mjeteve aktualisht i kanë të investuara në tregjet ndërkombëtare.“Aktualisht i kemi rreth 70% të mjeteve të investuara në tregjet financiare ndërkombëtare në Kosovë, janë të investuara gati 30% ose gjenden në vend, edhe është shifra më e lartë që e kemi pasur ndonjëherë si shifra më e lartë që e kemi pasur brenda vendit duke qenë se mundësitë janë të kufizuara për të investuar në vendin tonë”, ka thënë Demi.

Postime të ngjashme

Sa janë të sigurta të dhënat personale në Kosovë?

D V

Nagavci ka një kërkesë për mësimdhënësit: Shtatori duhet të na gjejë me punëtorë arsimorë të vaksinuar

D V

Kurti: Jemi të përkushtuar për mbrojtjen dhe përparimin e të drejtave të njeriut

D V

Gërvalla në Slloveni: BE-ja duhet ta ndalë ‘Mini-Shengenin’, i rrezikshëm për paqen në Ballkan

D V

Mungon një i akuzuar, dështon gjykimi ndaj Milaim Zekës dhe të tjerëve

D V

Gjykata Speciale ia ka vazhduar paraburgimin Salih Mustafës

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...