Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pandemia me KOVID-19 ndikoi negativisht në performancën ekonomike të mediave

Shkup, 3 maj – Zhurnal – Sigurimi i qëndrueshmërisë ekonomike të mediave, krijimi i mekanizmave për sigurimin e transparencës së kompanive të Internetit dhe përmirësimi i kapaciteteve të shkrim-leximit të mediave dhe informacionit që u mundësojnë qytetarëve të njohin, vlerësojnë dhe mbrojnë gazetarinë si një pjesë jetike e Informacionit si një publik mirë janë tre temat kryesore të kremtimit të këtij viti të Ditës botërore të lirisë së shtypit, informon agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuale – ASHMAA.
Dita botërore e lirisë së shtypit, nën mbështetjen e Kombeve të Bashkuara, shënohet sot nën moton “Informacioni si një e mirë publike” dhe synon të afirmojë rëndësinë e kësaj çështjeje dhe të theksojë nevojën e forcimit të gazetarisë.

“Pandemia aktuale me KOVID-19 ka një ndikim negativ në performancën ekonomike të mediave dhe pluralizmit të mediave dhe kontribuon në shfaqjen globale të “infodemisë”, e cila tani më shumë se kurrë është e nevojshme për të ruajtur dhe mbrojtur pavarësinë e mediave dhe për të promovuar raportimin bazuar në fakte që janë thelbësore për të mirën publike në një nivel global”, thuhet në kumtesën e ASHMAA.

Nga ASHMAA theksojnë se 3 maji është një kujtesë për qeveritë që ata duhet të respektojnë zotimet e tyre për të mbrojtur pavarësinë e medias nga sulmet, respektimin e parimeve themelore të lirisë së medias dhe të drejtën e lirisë së shprehjes të përfshira në Konventën Evropiane për njerëzit të drejtat, të cilave shteti ynë është i detyruar t’i respektojë. 

Postime të ngjashme

Analisti Petar Arsovski pret rritje të euroskepticizmit

N E

Fatmir Limani shkarkohet nga posti i tij në Ndërmarrja Publike ELEM

N E

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton ligjin për ndërtimet pa leje

N E

Analizë / Lindja e Mesme nga një faktor botëror i naftës po shndërrohet edhe në aktorin kryesor të gazit !

R Zh

Dështimi i nisjes së negociatave, ASH-AAA fut në lojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare

R Zh

Demanton ministri Hoxha: Edhe një shpifje e rradhës nga p(a)rtalet e “opozitës së rrejshme”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...