Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Panel-diskutim onllajn me rastin e Ditës ndërkombëtare për kontrollim të fakteve

Shkup, 2 prill – Zhurnal.mk – Me rastin e Ditës ndërkombëtare për kontrollim të fakteve sot do të mbahet panel-diskutim onllajn ku do të prezantohet projekti “Me mendim kritik deri te qytetarët me arsimim medial – KriThink”, në organizim të “Metamorfozis” dhe “Eurothink” me mbështetje të Bashkimit Evropian.

Gazetarët dhe aktivistët në mbarë botën për të pestën herë e shënojnë Ditën ndërkombëtare të kontrollimit të fakteve, inicuar nga Rrjeti ndërkombëtar për kontrollim të fakteve, anëtare e të cilit nga Maqedonia e Veriut është Fondacioni “Metamorfozis”.

Dita ndërkombëtare për kontrollim të fakteve shënohet prej vitit 2017 nga ana e Rrjetit ndërkombëtar për kontrollim të fakteve (International Fact-Checking Network) në bashkëpunim me mbi qindra organizata në mbarë botën të cilat kryejnë kontrollim të fakteve. Dy Prilli është miratuar si antipod I 1 Prillit – ditës së gënjeshtrës.

Postime të ngjashme

Radev: Rruga e RMV drejt BE kalon përmes Bullgarisë

R Zh

Petkovski: Duhet të mbahet një referendum konsultativ mbi kushtet e vendosura nga Bullgaria

Dafina Vidishiqi

Akuza për grupin nga Shkupi e Kumanova, të dyshuar për terrorizëm

Dafina Vidishiqi

Gjobiten 330 shoferë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

LSDM-ja nis aktivitetet për zgjedhjet lokale

Dafina Vidishiqi

Shahpaska: Personat mbi 60 vjeç dhe gratë shtatzëna të mos shkojnë në punë gjatë valës së nxehtë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...