Panel “Vizioni për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor”: Është e domosdoshme të inkurajohet procesi i zgjerimit

Shkup, 14 tetor – Është e domosdoshme të stimulohet dinamika e procesit të zgjerimit, pra një fillim i ri i zgjerimit, në mënyrë që të mundësohet përmbushja e premtimeve të rajonit lidhur me integrimin e tij në BE. Veprimet në terren janë të nevojshme për të konfirmuar mesazhin se anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE është një përzgjedhje e përbashkët strategjike. Kjo u theksua në panelin “Vizioni për Bashkimin Evropian dhe Ballkanin Perëndimor – Zgjerimi i BE -së në Ballkanin Perëndimor: pse është kritik për të ardhmen e Evropës?”, në kuadër të Samitit të Dytë të Ballkanit Perëndimor që sot u mbajt në Shkup në organizim të “Ekonomist”.

 

Ish -kryeministri grek Jorgos Papandreu – presidenti aktual i Internacionales Socialiste – në një video -fjalim në forum, duke kujtuar Samitin BE -Ballkani Perëndimor 2003 në Selanik dhe mesazhin e qartë në lidhje me perspektivën evropiane të rajonit, tha se tani perceptimi i shumicës është se procesi po ngadalësohet.

“Çështja e zgjerimit të BE -së, mendoj se për këtë nuk duhet fajësuar Ballkani Perëndimor. Të tjerët flasin për vende si Hungaria dhe Polonia që kanë humbur rrugën. Pra, kush duhet fajësuar për këtë dhe nëse vallë BE -ja e ka reformuar procesin e negociatave bazuar në zhvillimin demokratik apo jo”, deklaroi Papandreu.

Jo vetëm Ballkani Perëndimor, por edhe Ballkani më i gjerë, tha Papandreu, pavarësisht konflikteve tona në të kaluarën, ka pasur gjithmonë një vizion historik të punës së bashku dhe ne duhet të punojmë së bashku, të bëjmë reforma dhe ndryshime demokratike për t’u bërë me të vërtetë një rajon i prosperuar.

“Sidoqoftë, nuk jam i sigurt se kjo së shpejti do të bëhet realitet. Unë mendoj se kjo është një përgjegjësi e madhe historike e BE -së. Njerëzit e këtij rajoni vërtet duan shoqëri demokratike ballkanike, bashkëpunim, paqe dhe prosperitet. Ajo që BE-ja mund të bëjë është të garantojë dhe të thotë se ka perspektiva dhe një udhërrëfyes të qartë dhe ja se si do të ecim përpara. Në atë mënyrë, të rindizet vrulli që nevojitet dhe për të cilin po flasin shumë kryeministra”, tha Papandreu.

Euroambasadori Dejvid Gir tha se Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Bërdo siguroi një riafirmim të mesazhit se anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE është një përzgjedhje e përbashkët strategjike.

“Udhëheqësit shprehën një vizion të përbashkët për një BE të zgjeruar, e cila bazuar në vlerat dhe parimet evropiane do të përfshijë të gjitha vendet në Ballkanin Perëndimor, duke respektuar demokracinë, të drejtat e njeriut dhe ato sociale,” theksoi Gir.

Ballkani Perëndimor, theksoi ai, është i rrethuar gjeografikisht nga vendet anëtare të BE -së dhe është natyrisht pjesë e Evropës, e cila ofron mundësi të mëdha në pikëpamje të ndërlidhjes, tregtisë, transportit, afërsisë me tregun e vetëm evropian, digjitalizimit, kapitalit njerëzor etj.

“BE-ja gjithashtu përballet me sfida të ngjashme dhe përgjigjet tona ndaj këtyre sfidave do të jenë gjithmonë të papërshtatshme, nëse nuk marrim parasysh të gjitha vendet në rajon. Ne e kemi parë këtë me pandeminë dhe zjarret që kanë rënë këtë verë,” deklaroi Gir.

Rishikimi i kornizës negociuese, theksoi Gir, është jetike për të siguruar stabilitetin në BE dhe rezistencën e vetë vendeve me pranimin e tyre.

“Kjo kërkon që partnerët të jenë të vendosur në zbatimin e reformave të kërkuara në mënyrë të qëndrueshme dhe kërkon që BE -ja të vazhdojë të demonstrojë se qasja e tyre bazohet në performancën e përmbushur. Është shumë e rëndësishme fillimi i negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, sepse të dy vendet kanë bërë reforma dhe BE -ja është e angazhuar për këtë që nga marsi i vitit 2020. Gjithashtu në interesin e BE -së është që të përgjigjet siç pritej. Ne duhet të punojmë për të arritur këto qëllime sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Gir.

Për ish-zëvendëskancelarin dhe ministrin e Jashtëm gjerman Joshka Fisher, nuk ka dyshim se Ballkani Perëndimor i përket dhe duhet t’i përkasë Evropës, por BE -ja aktualisht është në një situatë shumë komplekse, duke u përballur me një numër sfidash të brendshme si Polonia dhe Hungaria, Bregziti , çështja e Irlandës Veriore dhe kjo po e bllokon procesin e zgjerimit.

“Situata në BE nuk është në favor të zgjerimit, por ne duhet të mendojmë gjeopolitikisht se çfarë do të ndodhë në një rivalitet, ndoshta një konflikt midis dy superfuqive në shekullin e 21-të, SHBA-së dhe Kinës. Cili do të ishte roli ynë dhe përgjigja është në një nivel teorik dhe kjo është autonomia strategjike. Unë mund t’i rekomandoj vendet e rajonit t’i zgjidhin këto çështje jo vetëm në Bruksel, por edhe në Paris dhe Berlin. Kjo nënkupton krijimin e një rendi të qëndrueshëm afatgjatë, paqe dhe prosperitet në Ballkanin Perëndimor. Kjo është vetëm një fantazi teorike, mendoj se BE -ja është përgjegjëse për fqinjësinë e saj të afërt. Por Ballkani Perëndimor është më shumë se një lagje, është pjesë e Evropës dhe duhet parë si një mundësi për një fillim të ri të zgjerimit. Sa më mirë të punoni në shtëpi, aq më lehtë është të bindni evropianët të vazhdojnë procesin e pranimit,” tha Fisher.

Sipas tij, kjo ofron një mundësi të madhe së bashku me politikanët nga rajoni për të punuar së bashku në procesin e zgjerimit si një proces stabiliteti.

Sipas zëvendëskryeministrit për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, një mesazh shumë i qartë u mor nga samiti i Bërdos, se BE -ja është e përkushtuar ndaj procesit të zgjerimit dhe vendimeve të marra atje, gjë që nuk u përmend në samitet e fundit në Zagreb dhe Sofje, dhe ishte një premtim i qartë i bërë në samitin e Selanikut në vitin 2003. Ai u ndërlidh me pyetjen e Joshka Fisherit pse u bë zgjerimi, por edhe pse ai duhet të vazhdojë me ndërmarrjen e veprimeve konkrete.

“Rendi paqësor politik i rajonit është i lidhur ngushtë me integrimin evropian. Nëse e përjashtojmë këtë qëllim, ky premtim do të sjellë disa alternativa në lojë, dhe ne e pamë atë në vitet ’90 si një përvojë. Pra, një Ballkan i bashkuar është i mundur vetëm nëse kemi një proces funksional të integrimit evropian dhe premtime të nënvizuara dhe të përsëritura si ato të dhëna në Selanik. Ajo që mungon përveç një mesazhi të qartë politik është veprimi, veprimi në terren”, tha Dimitrov.

Ai shtoi se sipas situatës aktuale në rajon, kapitulli i fundit për Serbinë u hap në dhjetor të 2019, për Malin e Zi në qershor të 2020, ne dhe Shqipëria morëm vendimin që të fillojmë negociatat me BE -në dhe nuk mund t’i fillojmë ende, Kosova ka dorëzuar kërkesat në lidhje me liberalizimin e vizave, por kjo nuk ka ndodhur dhe BeH është ende një vend potencial kandidat

“Nevojitet veprim për të rikthyer besimin e njerëzve se kjo mund të ndodhë. Nuk është e drejtë të fajësohet BE-ja për këtë, sepse është një mekanizëm kompleks. Ajo ka 27 anëtarë dhe nevojitet vetëm një vend për të parandaluar një vendim mbi zgjerimin. Unë mendoj se për të hapur këtë kapitull të ri, për të rikthyer momentumin në Ballkan, është e nevojshme që fqinjët nga Sofja të marrin përgjegjësinë e tyre. Ne flasim shumë për një histori të përbashkët, por ne gjithashtu kemi një rajon të përbashkët dhe duhet të kemi një të ardhme të përbashkët evropiane. Pra, është koha për të treguar lidership, por edhe përgjegjësi, sepse të gjithë ne po humbim shansin, momentumin në Ballkan. Dhe që ta kthejmë këtë shans dhe ta konvertojmë për të mirën e të gjithëve, ne duhet të veprojmë shpejt”, thotë Dimitrov.

Dimitrov, duke përmendur angazhimin e fortë të Merkel dhe Macron për të kapërcyer mosmarrëveshjen dhe mbështetjen e qartë të kryeministrit holandez Rute, tha se çështja me Bullgarinë duhet të zgjidhet sepse aksionet janë të larta për të gjithë rajonin dhe shtoi se qeveria jonë është për miqësinë me Bullgarinë dhe se është koha e duhur për të marrë përgjegjësi dhe udhëheqje.

„Ne duhet të kemi një zgjidhje të arsyeshme evropiane të harmonizuar me standardet evropiane që do të respektojë gjithashtu dinjitetin e qytetarëve maqedonas. Të qenit shtet anëtar nuk është një licencë falas, me leje për të bërë çfarë të doni. Ekziston një interes legjitim i çdo vendi për të ndjekur interesat e tij kombëtare, por kjo duhet të jetë në përputhje me politikën evropiane nëse po flasim për inkuadrimin në BE,” tha Dimitrov. 

Related posts

Komuna e Sarajit me njoftim të rëndësishëm për banorët e saj

D V

Selami u bën thirrje qytetarëve: Hapni derën dhe regjistrohuni!

D V

Kush më patriot e kush tradhëtar/ Partitë politike pa program për problemet e qytetarëve

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More