Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Panovski: Është çmenduri që një person i shëndetshëm të pijë antibiotik

Shkup, 19 nëntor, zhurnal.mk – Pirja parandaluese e antibiotikëve është çmenduri, nuk ka asnjë arsye që një person i shëndetshëm të marrë antibiotikë edhe në kohën e Covidit 19, sepse është një sëmundje virale, thotë për “Utrinski Brifing” mjeku Nikolla Panovski.

Ai kujton se përdorimi i antibiotikëve zgjedh bakteret. Ata shumohen dhe mutohen me shpejtësi dhe transmetojnë rezistencën e tyre njëri-tjetrit.

“Përdorimi i antibiotikëve zgjedh bakteret. Ata shumohen dhe mutohen me shpejtësi dhe transmetojnë rezistencën e tyre njëri-tjetrit. Kur filloni të jepni antibiotikë papritur sipas teorisë së Darvinit, bëhet një përzgjedhje. Në vendet mesdhetare, të tilla si Italia, Greqia, Qiproja, madje edhe Maqedonia, antibiotikët përshkruhen 3 deri në 4 herë më shumë se në vendet skandinave. Bazuar në këtë, mund të themi se në vendin tonë, nga tetë pacientë që morën antibiotikë, vetëm një duhet të kishte marrë, thotë Panovski i cili shtoi se bazuar në këtë praktikë, infeksionet janë shumë më të vështira për tu trajtuar në Mesdhe sesa në vendet skandinave ku amoksicilina është ilaçi kryesor.

Postime të ngjashme

Shkupi i hutuar, njëkohësisht është optimist por edhe pesimist për zgjidhje me Bullgarinë

Bekim Laçi

Hapet zyrtarisht ambasada e Maqedonisë së Veriut në Bratislavë

Zekirija Haxhiu

Taksë ekologjike për derivatet dhe zvogëlim të TVSH-së për energjinë elektrik

Zekirija Haxhiu

Peloni: Duam marrëdhënie të mira me vendin fqinj

Zekirija Haxhiu

Stefoska: Kemi dërguar një letër interesi për programin e ri të BE-së për kulturë

Zekirija Haxhiu

Përsëri asnjë viktimë nga Covid në Maqedoni, shënon 29 raste të reja

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...