Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Panovski: Që t’i vihet fund ndërtimeve të egra, duhet të shlyhet Ligji për legalizimin e tyre

Shkup, 7 shtator, zhurnal.mk – Që t’i vihet fund ndërtimeve të egra në shtet duhet të shlyhet Ligji për legalizimin e tyre, thotë kryetari i Asociacionit të arkitektëve, Martin Panovski në një intervistë për Televizionin Telma, transmeton Zhurnal.

“Ndërtimet e egra janë problem i tmerrshëm gjatë planifikimit urban, sepse ju keni planifikuar diçka, ndërsa dikush ka ndërtuar diçka në dorë të tij, ndërsa ju duhet atë ide të tij ta inkorporoni si urbanist. Me ligjin për legalizim bëhet amnistim i ndërtimeve të egra që bëjnë pjesë nën kodin penal. Domethënë është bërë veprim që ju e falni”, thotë ai.

Panovski thotë se Qeveria duhet të fillon me edukimin e politikanëve sepse siç shprehet ai, ka kryetar të komunave që nuk kuptojnë se çfarë do të thotë planifikim urban.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...