Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Papa caktoi gruan e parë në një pozitë të lartë në Sinodin e Peshkopëve

Papa Françesku ka emëruar francezen, Natalie Bequard si nënsekretare të Sinodit të Ipeshkvijve, gruaja e parë që mban këtë detyrën.   Natalie Bequard është një nga dy nënsekretaret e reja të emëruara në sinod, një organ që merret me çështjet kryesore të doktrinës dhe në të cilin ajo ka qenë këshilltare që nga viti 2019, raporton vaticannews.   “Emërimi i Bequare tregon dëshirën e Papës për pjesëmarrje më të madhe të grave në procesin e gjykimit dhe vendimmarrjes në kishë”, tha sekretari i përgjithshëm i sinodit, Kardinal Mario Grec.   Ai shtoi se emërimi i Natalie Bequart dhe mundësia e saj për të marrë pjesë në votim është një “hapje e derës”.   Peshkopët dhe kardinalët që kanë të drejtë vote, si dhe ekspertë që nuk mund të votojnë, marrin pjesë në punën e sinodit. 

Postime të ngjashme

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

D V

Shkon në gjashtë numri i viktimave nga zjarret në Turqi

D V

Erdogan: Vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e 14 zjarreve pyjore

D V

Zjarre në Itali, Spanjë dhe Turqi

D V

Ekspertët në SHBA rekomandojnë që gratë shtatzëna të vaksinohen kundër COVID-19

D V

Në SHBA rekomandohet vaksinimi kundër COVID-19 i grave shtatzëna

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...