Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Papa, letër libanezëve dhe apel ndërkombëtarëve: Ndihmoni Libanin!

Papa Françesku i ka drejtuar një thirrje komunitetit ndërkombëtar për të ndihmuar Libanin dhe njofton se ai do të vizitojë vendin sa më shpejt të jetë e mundur.

“Dashuria për njerëzit e dashur libanezë, të cilët unë pres t’i vizitoj sa më shpejt të jetë e mundur, e kombinuar me shqetësimin e vazhdueshëm dhe të Selisë Apostolike, më shtyn t’i drejtohem edhe një herë bashkësisë ndërkombëtare.

Le ta ndihmojmë Libanin të qëndrojë larg konflikteve dhe tensioneve rajonale. Le ta ndihmojmë atë që të dalë nga kriza serioze dhe të rimarrë veten”, shkruan Papa Françesku në letrën drejtuar Libanit me rastin e Krishtlindjeve.

Letra i drejtohet Kardinalit Bechara Boutros Rai, President i asamblesë së Patriarkëve Katolike dhe Ipeshkvijve në Liban dhe të gjithë libanezëve, pavarësisht nga përkatësia e bashkësisë dhe përkatësisë fetare.

Postime të ngjashme

Mianmar, qindra të arrestuar në protestat kundër grushtit të shtetit

T E

Ndodh edhe kjo, autoambulanca kapet duke transportuar 30 kg marijuanë

T E

Ndërron jetë kryebashkiaku i Zagrebit, Milan Bandiç

T E

Dobësimi i Golfstrimit kërcënon sistemin e klimës në Atlantikun Verior

Z H

Biden bënë thirrje të miratohet ndihma financiare prej 1.9 trilion dollarësh për pandeminë COVID-19

Z H

Çfarë po ndodh? Pas përmbytjeve katastrofike, Venecias i ikën uji

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...