Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Papa pranon dorëheqjen e kryepeshkopit të Minskut

Papa Françesku ka pranuar dorëheqjen e kryepeshkopit katolik të Minskut, tha Vatikani më 3 janar.

Kryepeshkopit Tadeusz Kondrusiewicz nuk i ishte lejuar kthimi në Bjellorusi muajin e kaluar, pasi ai në gusht të vitit të kaluar, ai kishte udhëtuar në Poloni, prej ku kishte kritikuar shtypjen e protestave.

Që prej zgjedhjeve presidenciale të gushtit, bjellorusët kanë protestuar kundër Alyaksandr Lukashenkës, duke kërkuar që ai të largohet nga pushteti.

Ende nuk është e qartë nëse dorëheqja e Kondrusiewiczit është pranuar nga Vatikani.

Vatikani, përmes një deklarate të shkurtër, tha se dorëheqja e kryepeshkopit ishte në përputhje me një kod, që i lejon peshkopët të pensionohen në moshën 75-vjeçare.

Teksa ishte në Poloni, Kondrusiewicz, i cili është shtetas i Bjellorusisë dha një intervistë për një radio, ku bëri thirrje për dhënien fund të dhunës policore ndaj protestuesve dhe kërkoi dorëheqjen e Lukashenkës.

Lukashenka, gjatë nëntorit të vitit 2020, deklaroi se kryepeshkopi Kondrusiewicz po planifikonte “që ta shkatërrojë shtetin”.

Postime të ngjashme

Gati 70% e amerikanëve do të vaksinohen sapo t’u jepet mundësia

T E

Presidenti i Ukrainës vaksinohet për të hequr çdo dyshim

T E

Krizë e thellë në spitalet e Hungarisë, mijëra punonjës braktisin punën

T E

Vullkani më aktiv i Evropës shpërthen shtatë herë në dy javë, zonat përreth mbulohen nga hiri i zi

T E

Jovanoviq nuk është më në krye të DFC-së në Beograd

T E

Pamjet satelitore zbulojnë sekretin bërthamor të Koresë së Veriut

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...