Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Para dhe pas, imazhet satelitore tregojnë efektet e sulmit ajror mbi caqet e milicisë siriane

Imazhet satelitore të shkrepura para dhe pas sulmit, kanë zbuluar pasojat e shkaktuara nga sulmi ajror i kryer mbi caqet e milicisë siriane të përkrahur nga Irani, që janë kryer me urdhër të presidentit amerikan Joe Biden.

Trupat amerikane kanë hedhur bombat 230 kilogramëshe mbi bazat e milicisë siriane të përkrahura nga Irani – ku humbën jetën 22 luftëtarë të tyre.

Imazhet e kapura para shpërthimeve shfaqin një bazë të madhe rreth 500 metra larg kufirit me Irakun – me dhjetëra objekte të ndryshme brenda kësaj baze.

Por pas sulmeve të enjtes, të gjitha ndërtesat janë shkatërruar plotësisht duke e bërë gjithçka rrafsh me tokë. E ky sulm ajror i ushtrisë amerikane, është i pari që është urdhëruar të kryhet nga presidenti i ri Joe Biden.

Kjo bazë në Al Bukamal është përdorur nga këto grupe për të grumbulluar dhe shpërndarë armatim përgjatë kufirit, kanë bërë të ditur zyrtarë të Pentagonit.

Postime të ngjashme

SHBA: Pikëpyetje për motivet e Moskës në kufirin me Ukrainën

R Zh

Pse Amerika është kundër “pasaportës së vaksinimit”?

R Zh

Franca do ta zgjasë kohën e administrimit të dozave kundër COVID-19

R Zh

BE: Kompromis me SHBA për mosmarrëveshjen tregtare

R Zh

Kina kundërshton politizimin e Lojërave Olimpike

R Zh

Deti i Kinës Jugore nuk duhet të bëhet arenë përplasjesh

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...