Shqipëri

Paralajmërimi për protestë, mjekët sot në Kryeministri për të negociuar për 4 kërkesat

Zhurnal Ads

Ashtu siç ishte përcaktuar, sot pritet takimi mes një grupi të mjekëve të QSUT-së me përfaqësues të zyrës së bashkëqeverisjes dhe të Ministrisë së Shëndetësisë në ambientet e qendrës për hapje dhe dialog (COD) në Kryeministri.

Një grup prej 4 mjekësh, konkretisht Gentian Stroni, Altin Kuqo, Fatos Olldashi, Arjan Harxhi si dhe Arjan Mezini, do të paraqitën në këtë tryezë, ku e pranishme mësohet se do të jetë dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Në këtë takim do të diskutohen 4 kërkesat e sindikatës së mjekëve. Kujtojmë se mjekët bënë një kërkesë në polici për të zhvilluar sot tubimin e tyre në oborrin e QSUT. Ndërkohë që nga policia erdhi një përgjigje negative për ta, pasi në kushtet e pandemisë nuk mund të mbaheshin protesta. Gazetari Skëndaj, duke iu referuar burimeve tha se drejtoria e QSUT i ka bërë presion mjekëve për të hequr dorë nga protesta, për shkak të rrezikut nga pandemia e COVID-19.

Kërkesat e mjekëve:
-Të shpallen dëshmorë të kombit të gjithë ata pjesëtarë të personelit shëndetësor të cilët humbin jetën në këtë luftë me këtë armik të padukshëm
-Të bëhet sigurimi i jetës së personelit shëndetësor, me qëllim që familjet e tyre të mund të vazhdojnë jetën edhe pas fatkeqësive të mundshme në këtë luftë.
-Rritje të vlerësueshme e trajtimit financiar të personelit shëndetësor.
-Personeli shëndetësor të çdo niveli t’i sigurohen të gjitha kushtet optimale në punë për parandalimin e infeksionit sipas të gjitha standardeve kombëtare dhe ndërkombëtare.

Postime të ngjashme

“Pasagjeri i këndshëm VIP i trenit të vjetër të opozitës”/ Rama përball Bashën me fakte: Investimet në bujqësi e blegtori, rritje 165%

admin

Rama: Dua 74 mandate në zgjedhjet e vitit të ardhshëm

admin

Rekord shifrash të koronavirusit në Elbasan, 17 raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...