Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Paralajmërohet krizë ekonomike në Kosovë: 1 miliard euro humbje

Kosova mund të përballet me një katastrofë ekonomike. Në verzionin më të keq, ajo do të ketë tkurrje ekonomike 8.8 përqind sipas Bankës Botërore, raporton albinfo.ch.

Kreu i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka paralajmëruar se deri në fund të këtij viti në Kosovë mund të humben mbi 30 mijë vende pune, ndërkohë që deri më tani dëmi monetar i shkaktuar nga pandemia ka shkuar në 1 miliard dollarë.

“- 8.8 % tkurrje ekonomike, e paralajmëruar në raportin e fundit të Bankës Botërore për Kosovën.

– 1 miliard euro dëmi i deritashëm në ekonomi.

– Deri në fund të vitit, me këtë trend të tkurrjes ekonomike, mund t’i humbim mbi 30, 000 vende të punës.

Të vetmit të paprekur nga kjo krize në ekonomi po mbesin ata që marrin vendim dhe familjarët e tyre të punësuar, gjithandej në institucionet publike“, ka shkruar në rrjetin e tij social kreu i OEK-ut, Berat Rukiqi.

Postime të ngjashme

Familja nga Kukësi që strehoi gjatë luftës rreth 50 persona nga Kosova

T E

7,321 raste aktive me coronavirus

S.B.

Vendi rrezikon të zhytet në krizë shkaku i postit të presidentit

S.B.

Sot pritet përmbyllja e rinumërimit të 552 vendvotimeve

S.B.

Lista Serbe akuzon Trajkoviq: Po mbron vetëm interesat e Kurtit dhe njerëzve rreth tij

T E

Burri i Albulena Haxhiut i jep “goditjen” e fundit Fatmir Limajt: Mëso nga theqafja që ta dhanë…

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...