Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Paralajmëron Apple: Mbani iPhonen larg zemrës

Një përditësim i rëndësishëm për përdoruesit e iPhonet: Apple po i paralajmëron përdoruesit se telefonat e vet të mençur mund të pengojnë pajisjet mjekësore, përfshirë stimuluesit kardiakë.

Në një njoftim të publikuar nga kompania, bëhet e ditur se iPhonet përmbajnë magnete dhe radio që emetojnë fushën elektromagnetike, e të cilat “mund të pengojnë” pajisjet mjekësore, sikur stimuluesit e implantuar apo edhe aparateve tjera elektrike.

Njoftimi paralajmëron përdoruesit për magnetet e brendshme për të gjitha katër modelet e gjeneratës 12. Apple thekson se versionet e telefonit të ri përmbajnë më shumë magnete se modelet e shkuara, por se nuk kanë më shumë rrezik për ndërhyrje magnetike në krahasim me të tjerat.

Apple ka thënë se pajisjet mjekësore që përmbajnë senzorë mund të reagojnë ndaj magneteve apo valëve radiofonike nëse pajisja u afrohet. Kompania rekomandon mbajtjen e iPhoneve dhe mbushësve në “distancë të sigurt” nga pajisjet mjekësore – diku rreth 15 inç apo 40 centimetra.

Apple nuk ka pranuar të komentojë përse po nxjerr përditësimin e sigurisë tash, por një raport i mëhershëm i lëshuar nga “Heart Rhythm” shpjegonte se si magnetet në telefon mund të shkaktojnë telashe.

Postime të ngjashme

Këta janë Google Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro

D V

Google së shpejti do të çaktivizohet në pajisjet më të vjetra të Androidit

D V

Ariana Grande po vjen me një seri koncertesh në Fortnite

D V

“Rrjedhin” fotografitë e orës së re të Samsungut – Galaxy Watch 4 Classic

D V

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...