Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Paralajmëron shefi i NATO-s: Evropa s’mund ta mbrojë e vetme veten nga Rusia

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi kundër përpjekjeve për ta ndarë Evropën nga Amerika Veriore dhe tha se Bashkimi Evropian nuk mund ta mbrojë i vetëm kontinentin nga kërcënimet si terrorizmi dhe sjellja destabilizuese e Rusisë.

“Çfarëdo përpjekje për ta ndarë Evropën nga Amerika Veriore jo vetëm që do ta dobësojë NATO-n, por gjithashtu do ta ndajë Evropën”, tha Stoltenberg në një fjalim të mbajtur në Kolegjin e Evropës në Belgjikë.

“Prandaj, unë nuk besoj në Evropën e vetme ose në Amerikën Veriore të vetme. Unë besoj në Amerikën Veriore dhe Evropën së bashku, në NATO, në solidaritet strategjik. Çfarëdo sfidash me të cilat përballemi, jemi më të fortë së bashku”, shtoi ai.

Në një intervistë për agjencinë AFP, ai tha se ndonëse i mirëpret përpjekjet e Brukselit për t’i rritur shpenzimet në industrinë e mbrojtjes, ka dyshimet për atë thirrjet që Evropa ta zhvillojë të ashtuquajturën “autonomi strategjike” të llojit të promovuar nga presidenti francez, Emmanuel Macron.

“Për më shumë se 70 vjet, NATO-ja e ka mishëruar këtë raport unik. Aleanca jonë është vendi i vetëm që i bën bashkë Amerikën Veriore dhe Evropën çdo ditë për të diskutuar rreth sfidave të përbashkëta të sigurisë”, tha sekretari i NATO-s.

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, kishte raporte të tensionuara me vendet evropiane të NATO-s, duke thënë se ato nuk janë duke kontribuar mjaftueshëm për mbrojtjen e tyre dhe duke ua lënë barrën taksapaguesve amerikanë.

Postime të ngjashme

SHBA: Pikëpyetje për motivet e Moskës në kufirin me Ukrainën

R Zh

Pse Amerika është kundër “pasaportës së vaksinimit”?

R Zh

Franca do ta zgjasë kohën e administrimit të dozave kundër COVID-19

R Zh

BE: Kompromis me SHBA për mosmarrëveshjen tregtare

R Zh

Kina kundërshton politizimin e Lojërave Olimpike

R Zh

Deti i Kinës Jugore nuk duhet të bëhet arenë përplasjesh

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...