Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Paralajmëruan pjesëmarrjen me 5000 persona, 26 për qind e festivaleve në Mbretërinë e Bashkuar anulohen shkaku i sigurisë

Më shumë se një e katërta e festivaleve muzikorë që do të zhvillohen në MB këtë vit janë anuluar si rezultat i mosveprimit të qeverisë në sigurimin e ngjarjeve, ka zbuluar studimi.

Sipas Shoqatës së Festivaleve të Pavarura (AIF), e cila ka ndjekur festivalet që zhvillohen në Britani këtë vit, 26 për qind e të gjitha festivaleve me një kapacitet prej më shumë se 5,000 njerëz janë anuluar nga organizatorët e tyre, shkruan The Guardian.

AIF ka parashikuar që më shumë se tre të katërtat (76 për qind) të festivaleve të mbetura mund të anulohen menjëherë nëse veprimi në lidhje me politikat e sigurimit të anulimit të ngjarjeve në shkallë të gjerë nuk rishikohet.

Një tjetër 72 për qind e anëtarëve të AIF kanë thënë gjithashtu se nëse festivalet e tyre nuk zhvillohen këtë vit, ata do të kërkojnë mbështetje financiare nëse do të kthehen në vitin 2022.

Festivalet e muzikës duke përfshirë ‘Boomtown Fair’, ‘BST Hyde Park’ dhe ‘Glastonbury’ kanë konfirmuar të gjitha që ato nuk do të zhvillohen këtë vit për shkak të pasigurisë së shkaktuar nga pandemia, me ‘Boomtown Fair’ duke përmendur shqetësime në lidhje me sigurinë në njoftimin e anulimit të tij.

AIF kishte paralajmëruar më parë qeverinë se shumë organizatorë të festivalit do të kenë nevojë për siguri në lidhje me ndihmën financiare, pasi ngjarjet që do të ndodhin në korrik dhe gusht do të duhet të angazhohen për kosto të pakthyeshme deri në fund të majit.

Paul Reed, shefi ekzekutiv i AIF, tha: “Për muaj me radhë, ne kemi paralajmëruar qeverinë që sezoni i festivalit 2021 në Mbretërinë e Bashkuar do të gërryhet shpejt nëse ata nuk do të mbështesin hartën e tyre nga izolimi dhe të veprojnë mbi sigurimin e anulimit të lidhur me Covid . Ai rrezik tani po ndodh, me mbi një të katërtën e festivaleve që janë anuluar tashmë këtë vit”.

“Pa një rrjet sigurie, promovuesit e pavarur nuk mund të fillojnë të investojnë me besim në ngjarjet e tyre. Ata aktualisht nuk kanë asnjë mbrojtje nëse një çështje e lidhur me Covid rezulton në anulimin e festivalit të tyre. Nëse sigurimi i mbështetur nga qeveria është jashtë tryezës, organizatorët e festivalit meritojnë të dinë se çfarë propozon qeveria si një alternativë për të parandaluar kolapsin e përhapur të sezonit të festivalit”.

Ngjarjet pilot janë zhvilluar si pjesë e një gjykimi qeveritar për të mbledhur prova se si koncertet dhe festivalet në shkallë të gjerë mund të zhvillohen në mënyrë të sigurt si lehtësim i kufizimit të coronavirusit, me 5,000 mysafirë që ndjekin një koncert në Liverpool.

Një zëdhënës nga Departamenti për Kulturë, Media dhe Sport tha: “Më shumë se 34 milionë funte nga fondi ynë i paparë i rimëkëmbjes së kulturës ka mbështetur festivale duke përfshirë ‘Glastonbury’, festivalin ndërkombëtar të komedisë ‘Bath’, ‘Boomtown’ dhe ‘Shambala’.

“Si pjesë e udhërrëfyesit tonë për rihapjen e të gjithë sektorëve në një mënyrë fazore dhe të sigurt, ne mbajtëm një ngjarje në natyrë provë për muzikë live në ‘Sefton Park’ në Liverpool javën e kaluar për të eksploruar se si mund të rihapim festivalet”.

“Ne jemi të vetëdijshëm për shqetësimet më të gjera në lidhje me sigurimin e dëmshpërblimit për ngjarjet e drejtpërdrejta dhe po shqyrtojmë atë mbështetje të mëtejshme që mund të ofrojmë”, shtoi ai.

Postime të ngjashme

Ledri Vula me urim të veçantë për babanë

Dafina Vidishiqi

Anastasia zbulon shumë me bikini të vogla në imazhin nga jahti

Dafina Vidishiqi

Angelina Jolie fotografohet me gjashtë fëmijët në aeroport pas udhëtimit për ditëlindje

Dafina Vidishiqi

Daut Haradinaj zgjedh fjalët më të mira për të uruar bashkëshorten

Dafina Vidishiqi

“Ditari”, kënga më e re nga Remzie dhe Nexhat Osmani

Dafina Vidishiqi

DJ Geek nuk përmbahet, shikojeni çfarë i bën Dafinës në plazh

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...