Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Parlamenti gjerman rrit sigurinë pas trazirave në Uashington

Masat e sigurisë janë rritur në Bundestagun gjerman (dhoma e ulët e parlamentit) pas sulmeve në ndërtesën e Kongresit amerikan në Uashington nga protestuesit javën e kaluar, u ka thënë ligjvënësve presidenti i Bundestagut Wolfgang Schabe, sipas gazetës së përjavshme “Bild am Sonntag”.

“Policia shtetërore e Berlinit ka vendosur forcat e saj përreth ndërtesës Reichstag (parlamentit),” citohet të ketë thënë zoti Schäuble në një letër drejtuar ligjvënësve.

Gazeta “Bild am Sonntag” njofton gjithashtu se zoti Schäuble i ka kërkuar Ministrisë së Jashtme një raport lidhur me dhunën në kryeqytetin amerikan dhe do të “qartësojë me qeverinë federale dhe shtetërore të Berlinit se çfarë përfundimesh do të dalin për sigurinë e Bundenstagut.”

Mbështetësit e zemëruar të Presidentit Trump, i cili humbi zgjedhjet në nëntor, u futën me dhunë në ndërtesën e Kongresit amerikan të mërkurën. Pesë njerëz humbën jetën, përfshi një punonjës të policisë.

Në Berlin, protesuesit kundër kufizimeve për koronavirusin vërshuan në shkallët e ndërtesës së parlamentit gjatë një demonstrate në muajin gusht.

Postime të ngjashme

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

Kina prodhon vaksinën e parë speciale, doza e parë ka efekt 6 muaj, po prodhohen 500 milion

T E

Gjermania vendos kufizime për udhëtarët nga Franca

T E

Mjeku nis dëshminë në gjyq teksa operonte pacientin

T E

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Çekuilibri dietik përbën rrezikun më të madh shëndetësor për kinezët

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...