Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Parlamenti i Malit të Zi miratoi rezolutën mbi gjenocidin në Srebrenicës.

Kuvendarët përmes një votimi kanë njohur gjenocidin serb të kryer ndaj myslimanëve të Bosnje dhe Hercegovinës.

“Mali i Zi pranon se gjenocidi ndodhi në tokën Evropiane pas Luftës së Dytë Botërore, në të cilën u vranë mbi 8,000 civilë boshnjakë”, shkruan ndër të tjerash.

Ajo u ka bërë thirrje që të ndalohet mohimi publik i ekzistencës ose zvogëlimit të gjenocidit në Srebrenicë gjersa ka shpall 11 korrikun, si Ditën e Përkujtimit për Viktimat e Srebrenicës.

Qeveria malazeze gjithashtu u ka bërë thirrje të gjitha shteteve fqinje të vazhdojnë të sigurojnë drejtësi dhe mbështetje afatgjatë për të mbijetuarit e luftërave në ish-Jugosllavi.

Postime të ngjashme

Izraeli fajëson Iranin për sulmin ndaj një cisterne të naftës

D V

Disa të vrarë në një sulm gjatë një funerali në Irak

D V

CDC: Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

D V

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

Disa persona të vdekur nga vërshimet në Bangladesh

D V

Katër persona të vdekur nga zjarret pyjore në Turqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...