Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Pas 418 rasteve të reja me coronavirus, IKSHPK apel qytetarëve: Mos lejoni mbylljen e të gjithëve për pakujdesinë e disave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë u ka bërë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat mbrojtëse ndaj COVID-19.

IKSHPK thotë se virusi është kudo dhe duhet pasur kujdes të shtuar, transmeton Telegrafi.

“Virusi është kudo. Virusi vret. Ju lutemi përmbajuni rekomandimeve, mos e nënvlerësoni virusin. Pakujdesi na dërgon shumë shpejt në mbingarkesën e Institucioneve shëndetësore dhe shtimin e rasteve fatale.

Asnjë vend në botë nuk ka kapacitete të mjaftueshme njerëzore dhe infrastrukturë spitalore të përballojë shtimin e rasteve për shkak të pa përgjegjësisë në mos zbatimin e rekomandimeve tashmë të vetme në mbarë botën: MASKA, DISTANCA, HIGJIENA”, thuhet në reagim.

IKSHPK thotë se “sot janë konfirmuar 418 raste të reja me COVID-19 si shkak i pakujdesisë tonë. Ky është numër rekord deri tani. Numri i rasteve javën e fundit ka pësuar rritje brengosëse si pasojë e drejtëpërdrejtë e neglizhimit të masave”.

“Ju lutemi të keni kujdes në mbajtjen e maskave, mbani distancë dhe higjienën personale. Këto ditë vërehet fluks i shtuar i lëvizjes së qytetarëve kudo nëpër Kosovë. Kjo është sjellje e rrezikshme dhe lehtësimi i lëvizjes nuk nënkupton mosrespektimin e rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe Ministrisë së Shëndetësisë.

Pakujdesia e disa qytetarëve gjatë këtyre lëvizjeve dhe aktiviteteve, shton rrezikun e përhapjes së infeksionit përderisa virusi SARS-COV-2 është prezent dhe kështu mund të mbingarkohet sistemi shëndetësor me pasoja të pa parashikuara deri në shpërthim e që mund të paraqes rrezik për jetën e qytetarëve”, thuhet në reagim.

IKSHPK pohon se çdo shkelje e rregullave nga kushdo do të konsiderohet rrezikim i shëndetit dhe jetës së të tjerëve.

“Nuk ka të drejtë askush të rrezikojë jetën e të afërmve të tyre, të moshuarve dhe personave me sëmundje kronike për shkak të pakujdesit dhe mos zbatimit të rekomandimeve”.

Postime të ngjashme

Zemaj: Nuk do të ketë lirim të masave, ata që shkelin ligjin të dënohen

S.B.

Shtatë refugjatë lëndohen nga zjarri që shpërtheu në kampin në Mitrovicë

S.B.

Ministrja serbe: Jemi duke punuar në dokumentacionin për ndërtimin e gazsjellësit drejt Prishtinës

S.B.

Administrata e Bidenit mbështet dialogun Kosovë-Serbi të lehtësuar nga BE-ja

S.B.

Ekipet e FSK-së që nga dje po e kërkojnë trupin e 50-vjeçarit që dyshohet se u hodh nga ‘Ura e Fshejt’

S.B.

Shpërndanë dokumente të testit anti-COVID, arrestohen të dyshuarit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...