Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Pas 44 vjetësh në burg për një krim që nuk e kreu, burri “lufton” ligjin për të kërkuar kompensim

Ronnie Long ka qëndruar në burg në Karolinën e Jugut për 44 vjet për një krim të cilin nuk e ka kryer dhe tani planifikon të përballet me një ligj, për të cilën thotë se ia detyron atij vetëm 750,000 dollarë.

Long i cili është zezak, ishte akuzuar për përdhunimin e një gruaje të bardhë më 1976. Një juri me të gjithë anëtarët e racës së bardhë e shpallën fajtor për përdhunim dhe vjedhje dhe e dënuan me burgim të përjetshëm.

Pasi e vërtetoi pafajësinë e tij, ai u lirua me falje nga një guvernator në dhjetor 2020, pasi gjykatat gjetën se Long ishte dënuar gabimisht.

Për pafajësinë e tij dhe dënimin e gabuar, ligji i shtetit i kërkoi Longut i cili tash është 65-vjeç, të paguhej për kohën të cilën e kishte kaluar në burg – 50,000 dollarë në vit. Megjithatë, shuma është llogaritur në vetëm 750,000 dollarë, fikse.

“Derisa jemi mirënjohës që Long mori 750,000 dollarë si kompensim, shuma është e pamjaftueshme për ta kompensuar atë pasi i hoqën më shumë se 44 vjet të lirisë së tij”, i ka thënë CNN-it avokati Jamie Lau.

Long ka thënë se do të përballet me ligjin dhe shpreson të marrë atë që meriton nga një shtet që ai beson se qëllimisht e futi në burg.

Postime të ngjashme

Shkoi për të pirë, gruaja amerikane u mërzit shumë kur pa përshkrimin që i ishte bërë në faturë

S.B.

Shoferi i kamionit bëri një manovër të gabuar dhe përfundoi në çatinë e një garazhi në Itali

S.B.

Dhjetë fotografi që do të duhet t’i shikoni dy herë, për të kuptuar se çfarë po ndodh në to

S.B.

Videoja virale e qenit që e shpëton qenin tjetër nga mbytja në pishinë

S.B.

Gruaja u shkurorëzua nga burri pasi vuri re një detaj në foton e tij

S.B.

Një mace “kurioze” u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...