Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Pas 75 vjetëve unaza i kthehet familjarëve në Mitrovicë

Zhurnal Ads

Një familje nga Mitrovica ka pranuar një unazë nga Kryqi i Kuq e Kosovës, unazë që ishte ruajtur nga viti 1944.

Kryqi i Kuq i Kosovës ka njoftuar se unaza i ka takuar një të burgosuri në kampin e përqendrimit Neuengamme dhe i është dorëzuar nipit të tij në Mitrovicë.

“Arkivat Arolsen (Ish Shërbimi Ndërkombëtar i Kërkimit) në Gjermani, mban gjëra personale që janë marrë nga të burgosurit në kampet e përqendrimit. Në përgjithësi këto gjëra personale kanë vlerë të madhe për familjarët e tyre”, thuhet në njoftim të Kryqit të Kuq.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Jetonte prej 40 vitesh aty, habitet nga ajo që zbulon teksa punonte kopshtin e tij

S.B.

Burri nga SHBA-ja gjeti një diamant 9 karatësh, mund ta marrë me vete në shtëpi

admin

Norvegjia, shteti me cilësinë më të mirë të jetës në botë

S.B.

Hyni në përrallën e “pyllit ujor”

R ZH

Shtëpia e vizituar nga djalli, historia e frikshme që fshihet pas saj

T E

Eiter, gruaja e parë që ngjitet në majën Tyrol

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...