Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pas bojkotit, maturantët iu rikthyen procesit mësimorë

Pas bojkotit 15 ditor, maturantët iu rikthyen mësimit. Megjithatë, për Unionin e Nxënësve të shkollave të mesme kjo nuk do të thotë se janë tërhequr nga kërkesat e tyre. Ata kërkojnë takim urgjent me kryeministrin Zaev. Gjithashtu, deri në fund të muajit presin që deputetët t’i miratojnë ndryshimet në ligjin për arsim të mesëm, në të kundërtën kërcënojnë me protesta në mbarë vendin si dhe vendosjen e tendave përpara ministrisë së Arsimit.

Kthehemi në mësim që të ju japim kohë deputetëve të gjejnë një zgjidhje. Presim që Komisioni për Arsim dhe Shkencë ta shqyrtojë propozim ligjin. Pas takimit që Unioni kishte në Kuvend, jemi të sigurt se kemi mbështetjen e më shumë se 70 deputetëve. Bojkoti ynë është rezultat i asaj që institucionet u treguan të shurdhër ndaj kërkesave tona”, thonë nga Unioni i Nxënësve të shkollave të mesme të vendit.

Postime të ngjashme

Moti për ditët në vijim në Maqedoni

D V

Xhambaski: Nëse respektohen “vijat e kuqe”, komisioni maqedono-bullgar nuk do të mund të funksionojë

D V

OBRM-PDUKM: Mini-Shengeni nuk është një alternativë e BE -së

D V

Priten variante të ndryshme të Covid-19! Mund të rekomandohet marrja e dozës së tretë e vaksinës

D V

Edhe katër të rinj arrestohen pasi kapen me marihuanë!

R Zh

Zaevi për “Ballkan të Hapur”: Derisa BE-ja nuk e përmbush premtimin, ne do punojmë për një jetë më të mirë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...