Pas lirimit të shefes kineze të “Huawei” nga ana e Kanadasë, edhe Kina liron dy shtetas kanadezë

Dy shtetas kanadezë janë liruar nga paraburgimi kinez dhe po fluturojnë për në shtëpi në Kanada, ka njoftuar kryeministri Justin Trudeau.

Michael Spavor dhe Michael Kovrig u akuzuan për spiunazh në vitin 2018, menjëherë pasi policia kanadeze arrestoi një drejtuese të teknologjisë kineze me një urdhër amerikan.

Shefja e “Huawei”, Meng Wanzhou, u largua nga Kanadaja të premten pas një marrëveshjeje me prokurorët amerikanë.

Ndalimet kanë shkaktuar tensione diplomatike me vite, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Kritikët akuzuan Kinën për ndalimin e kanadezëve në shenjë hakmarrjeje për arrestimin e zonjës Meng, për t’i përdorur si pjesë të negociatave politike, por Pekini e mohoi këtë.

Të dy burrat kishin ruajtur pafajësinë e tyre gjatë gjithë kohës. Në një konferencë shtypi, Trudeau tha se ata kishin kaluar “një sprovë tepër të vështirë”.

“Është një lajm i mirë për të gjithë ne që ata janë duke shkuar në shtëpi për në familjet e tyre. Për 1000 ditët e fundit, ata kanë treguar forcë, këmbëngulje, elasticitet dhe hir”, shtoi ai.

Kryeministri tha se të dy burrat do të mbërrijnë në Kanada herët të shtunën. Ata po shoqërohen nga Dominic Barton, ambasadori i Kanadasë në Kinë.

Related posts

Tre të vdekur dhe dy të arrestuar pas përplasjes së tmerrit midis një kamioni, minibusi dhe një veture në Essex të Anglisë

D V

Më shumë deputetë me prejardhje imigrimi në Bundestagun gjerman, DW sjell rrëfimin e njërit prej tyre

D V

Shefi i BioNTech: Virusi nuk ka në plan të largohet, është një evolucion i vazhdueshëm dhe sapo ka filluar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More