Pas propozimit për “Oscars 2022” – “Zgjoi” i futet garës edhe në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Guanajuato në Meksikë

Ditë më parë u njoftua se Kosova ka propozuar filmin “Zgjoi” për në “Oscars 2022”.

 

Dhe pas këtij lajmi, duket se ky film nuk do të ndalet pasi raportohet se rrugëtimi i tij do të vazhdojë në Meksikë.

Këtë e ka bërë të ditur protagonistja kryesore e filmit, Yllka Gashi, në një njoftim të bërë në Facebook.

Foto: Facebook

““Zgjoi” nuk ka të ndalur! Rrugëtimi i tij vazhdon në Meksikë në edicionin e 24-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Guanajuato që mbahet nga 17 deri më 26 shtator në qytetet Leon, San Miguel de Allende & Irapuato”.

“Zgjoi” është në konkurrencën ndërkombëtare të filmave të metrazhit të gjatë”, ka thënë ajo.

Ky film ndërkohë ka fituar tri çmime në festivalin prestigjioz të filmit “Sundance Film Festival”. I njëjti po ashtu u shpërblye me çmimin kryesor edhe në festivalin më të madh të filmit në vend, Pri Film Fest.

“Zgjoi” nuk ka të ndalur!!! Rrugëtimi i tij vazhdon në Meksikë në edicionin e 24-të të Festivalit Ndërkombëtar të…

Posted by Yllka Gashi on Friday, September 10, 2021

“Zgjoi” ka për producent Yll Ukën, Valon Bajgorën dhe Agon Ukën; drejtor fotografie Alex Bloom, montazher Enis Saraçi dhe Felix Sandri, dhe me bashkëproducentë, Britta Rindelaub-in, Kristijan Burovskin, Tomi Salkovskin, dhe Paskal Seminin.

Related posts

Shëmtimi i veprave të Rexhep Hoxhës

D V

U nda nga jeta profesori kumanovar, Naim Halimi

D V

Një regjisore në Meksikë dhe një film për dhembjen: Në luftë (të Kosovës) e kupton budallallëkun njerëzor

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com