Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pas ri-vettingut, pritet të dërgohet përfaqësues ushtarak në NATO

Shkup, 6 shkurt – Maqedonia më në fund do të dërgojë përfaqësues ushtarak në selinë e NATO-s vetëm pasi të kryejë një rishikim të brendshëm të oficerëve, konfirmoi Radmila Shekerinska.

Ministrja e dha këtë shpjegim pasi përfaqësuesit e opozitës njoftuan se Aleanca nuk kishte besim në një numër përfaqësuesish të mundshëm të cilët u emëruan nga pala jonë. Sekerinska theksoi se është e rëndësishme së pari të përfundoni rishikimin dhe vetëm pastaj të merrni një vendim për të dërguar përfaqësues ushtarak në NATO.

Ne vërtet duam të bëjmë përzgjedhje të kandidatëve më të mirë të mundshëm. Ne mund të dërgojmë një dorëheqje ushtarake edhe pa një procedurë. Në parim, unë dua të bëj një procedurë për njoftime të brendshme, në mënyrë që njerëzit të mund të aplikojnë, por kushti do të jetë që ata tashmë të kenë një certifikatë të konfirmuar të NATO-s. Kur të plotësojmë të tre grupet prioritare që NATO tashmë ka marrë si lista, atëherë do të bëjmë zgjedhjen më të mirë në mënyrë që të mos e vendosim veten në një situatë ku përfaqësuesi ushtarak zgjidhet dhe ai nuk mund të largohet. Në parim, zgjedhja është gjithmonë e tillë, ju mund ta zgjidhni, por nëse certifikata nuk është lëshuar akoma, ai do të qëndrojë në shtëpi, tha Shekerinska.

Lidhur me kandidatin Zoran Sekulovski, për të cilin NATO nuk dha dritën jeshile për të përfaqësuar Maqedoninë e Veriut në Aleancë, ajo tha se në kohën e zgjedhjeve ai kishte certifikatë të NATO-s, por para anëtarësimit në NATO.

Një numër i caktuar i njerëzve kanë certifikatë. Do të ishte e gabuar që ne të improvizonim procesin që duhet të zbatojmë së bashku me NATO-n dhe mund ta fillojmë atë proces vetëm kur të jemi tashmë anëtarë. Kandidati Sekulovski nuk çertifikohet nga NATO. Një pjesë e arsyeve në secilin shteti insistohet të mbetet brenda shërbimeve, përveç nëse ka diçka për të cilën autoritetet duhet të lajmërohen. Ne kurrë nuk kemi pasur një rast të tillë.

“Për asnjërin prej nesh nuk ka sinjal që është krijuar ndonjë abuzim, kontakte ilegale, punë ilegale për të cilën certifikata e tyre do të revokohet ose refuzohet,” tha ministrja.

Postime të ngjashme

Zjarre edhe në Rakotinc dhe Kuçkovë të Shkupit

Z H

Shtabi i krizës në Kumanovë u bëri thirrje qytetarëve t’I respektojnë rekomandimet e Qeverisë

Z H

BE-ja dërgon pajisje dhe ndihmë për përballje me zjarret në Maqedoninë e Veriut

Z H

U ndanë 11 vendime për Kopshtin e fëmijëve “Fidani”

Z H

Prilep/ 11 qytetarë ngelin pa shtëpi, digjen dhe barakat sociale, shpëtohen 3 foshnje

Z H

Edhe Qyteti i Shkupit ndanë nga 10 mijë denarë shpërblime për zjarrfikësit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...