Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Pas titullit “Mjeshtër i madh”, Ylli Baka vlerësohet “Qytetar Nderi” i Memaliajt

Bashkia Memaliaj ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi” këngëtarin e njohur të muzikës popullore Ylli Baka me motivacionin “Personalitet i shquar i kulturës shqiptare, që me kontributin e tij ka dhënë një rol unik në kulturën muzikore kombëtare”.

Certifikata dhënë me vendim të këshillit bashkiak iu dorëzua z.Baka, në një ceremoni zhvilluar në ambientet e Bashkisë Memaliaj. Në fjalën e tij kryebashkiaku z.Gjolek Guci u shpreh se kishte ardhur momenti që kontributi ndër vite i z.Ylli Baka të vlerësohej prej Bashkisë Memaliaj. Ndërsa më tej e cilësoi si një promovues të vlerave të krahinës prej nga ka dhe origjinën z.Baka.

Ylli Baka është një nga këngëtaret më të mirënjohur të muzikës popullore jugore në Shqipëri. Në CV e tij muzikore numërohen shumë këngë, të gjitha të kthyera në hite dhe mjaft të pëlqyera prej publikut. Mbetet një nga zërat më të preferuar dhe unik të muzikës shqiptare.

Postime të ngjashme

“Ua dedikojmë këtë film shqiptarëve, një prej kombeve më mikpritës”

S.B.

366 filma në garë për “Oscar”

S.B.

“Golden Globes” Fituesit do t’i presin trofetë nga shtëpitë

S.B.

Filtër për filmat e diktaturës, Godole: Transmetimi i tyre “vret” në vazhdimësi ish-të përndjekurit

S.B.

Ministria e Kulturës anashkalon festivalin “Bletëzat”

J D

Akademia e Shkencave po bën hartimin e tri veprave madhore albanologjike

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...