Angelina Jolie dhe Brad Pitt luftojnë mbi pronën franceze prej 164 milionë dollarësh

Angelina Jolie dyshohet se ka përdorur mjete mashtruese në përpjekje për të hequr ish-bashkëshortin Brad Pitt nga një marrëveshje fitimprurëse e pasurive të patundshme që përfshinte një pronë luksoze që ata ishin bashkëpronarë në Francë, sipas dokumenteve të gjykatës të paraqitura të martën.

Jolie është akuzuar për përpjekjen për të shitur 50 për qind të aksioneve të saj në 164 milionë dollarë Chateau Miraval në Correns, Francë, pa i dhënë Pitt opsionin e parë për ta blerë atë, thanë gazetat, të cilat u regjistruan në Luksemburg, transmeton lajmi.net.

Prona prej 1.000 hektarësh (1.5 kilometra katrorë) kishte kuptim të veçantë për çiftin, pasi ishte vendi ku ata u martuan në një ceremoni të fshehtë në 2014 me vetëm gjashtë fëmijët e tyre të pranishëm.

Pretendimet për marrëdhënie të vogla vijnë pasi avokatët e çiftit u kthyen në gjykatë të hënën në një tjetër ndihmë në mosmarrëveshjen e tyre të gjatë të kujdestarisë mbi fëmijët e tyre, ka mësuar Page Six.

Sipas padisë së parë nga Page Six, të dy Pitt, 57, dhe Jolie, 46, mbajtën aksionet e tyre për Miraval në kompani të veçanta me përgjegjësi të kufizuar (SHPK).

Sipas dokumenteve të gjykatës, Miraval është në pronësi të Quimicum, një kompani në të cilën Pitt fillimisht kishte një aksion prej 60 përqind përmes kompanisë së tij Mondo Bongo, ndërsa Jolie 40 përqind përmes kompanisë së saj Nouvel.

Tre vjet para se të ndaheshin në 2016, Pitt transferoi 10 përqind të pasurisë nga Mondo Bongo në Jolie’s Nouvel, duke i bërë ata aksionarë të barabartë.

Burimet i thanë Page Six se si pjesë e marrëveshjes së tyre, ish -çifti gjithashtu ranë dakord t’i kërkonin njëri -tjetrit leje nëse donin ndonjëherë të shisnin aksionet e tyre.

Sidoqoftë, padia tani pretendon se Jolie u përpoq të shiste me mençuri aksionet e saj pa i dhënë Pitt të drejtën e refuzimit të parë.

“Ai bëri të gjithë punën; ajo nuk bëri asgjë”, “pohoi një burim.

Sipas padisë, transferimi prej 10 përqind duhet të jetë i pavlefshëm pasi aksionet u “shitën” për vetëm 1 € dhe jo një shumë “serioze” siç kërkohet nga ligji i Luksemburgut. Vlera e saj tani është mbi 140 milionë euro (rreth 164 milionë dollarë).

“Vlen të përmendet se, gjatë katër viteve të fundit, Nouvel [kompania e Jolie] nuk veproi në interesin më të mirë të Quimicum duke vonuar sistematikisht miratimin e llogarive vjetore dhe rinovimin e menaxherit,” thuhet në padi.

“Ne e kuptojmë se pas këtij pengese sistematike, qëllimi i vërtetë i Nouvel dhe aksionarit të tij [Jolie] është të shesë aksionet e tij në Chateau Miraval SA në një mënyrë që do të anashkalonte të drejtën e refuzimit të parë të Mondo Bongo (siç parashikohet në artikujt e miratimit të Quimicum) , duke marrë, si rezultat, një fitim kapital të ngritur falë investimit të Mondo Bongo dhe në të cilin Nouvel nuk kontribuoi. ”

Një burim na tha: “Është një shembull tjetër që Anxhelina përpiqet të anashkalojë rregullat dhe të shmangë detyrimet e tyre”.

Jolie u paraqit për divorc në gusht 2016, duke cituar “dallime të papajtueshme” dhe duke kërkuar kujdestarinë kryesore të pesë prej gjashtë fëmijëve të tyre: Pax, 17, Zahara, 16, Shiloh, 15, dhe binjakëve Vivienne dhe Knox, 13. Son Maddox tani është 20 vjeç.

Siç zbuluam në qershor, Pitt iu dha kujdestaria e përbashkët – një vendim me të cilin Jolie u zotua të luftonte.

Aktorja pohoi se tre nga fëmijët donin të dëshmonin kundër Pitt, por u penguan ta bënin këtë nga gjyqtari John Ouderkirk, gjyqtari privat me të cilin Pitt dhe Jolie fillimisht ranë dakord në një përpjekje për të mbajtur të mbyllur detajet e çështjes së tyre.

Por vetëm një muaj më vonë, Jolie fitoi një fitore të madhe kur avokatët e saj bindën një gjykatë apeli në Kaliforni se Ouderkirk duhet të përjashtohej me arsyetimin se avokatët e Pitt nuk zbuluan marrëdhëniet e mëparshme që ai kishte pasur me avokatët e fituesit të Oskarit.

Avokatët e Pitt kërkuan leje për Gjykatën Supreme në Kaliforni për të rishikuar urdhrin, dhe Jolie paraqiti përgjigjen e saj të hënën.

Avokati i Pitt, Theodore J. Boutrous Jr., tha për Page Six: “Vendimi i gjykatës më të ulët do të shpërblejë palët që humbasin rastet e kujdestarisë së fëmijëve dhe do t’i falë lojërat e tyre, duke i lejuar ata të presin dhe të shohin për drejtimin e mundshëm të çështjes para se të kërkojnë skualifikimi i gjyqtarit.

“Pranimi i përdorimit të këtij lloji të sfidës strategjike të skualifikimit” në pritë “do të shkaktojë dëm të pariparueshëm si për fëmijët ashtu edhe për familjet e përfshira në këtë rast, dhe familjet e tjera në raste të tjera, duke zgjatur pa nevojë zgjidhjen e këtyre mosmarrëveshjeve në një tashmë të mbingarkuar. sistemi gjyqësor.

“Lejimi i këtij lloji të strategjisë gjyqësore dinake do t’i privojë prindërit nga koha e pazëvendësueshme me fëmijët e tyre pasi gjyqtarët skualifikohen për arsye të vogla në mes të çështjeve të tyre. Asgjë në opozitën e shkurtër nuk vë në dyshim nevojën urgjente për rishikimin e Gjykatës Supreme të Kalifornisë, as opozita nuk e trajton dhe nuk e hedh poshtë faktin e rëndësishëm se vendimi i gjykatës së ulët është i keq për fëmijët dhe i keq për sistemin gjyqësor të mbingarkuar të Kalifornisë”.

Related posts

E pyesin për periudhën kur ishin çift me Ledjanën, Mevlani kujton momentin që e bën akoma për të qeshur

D V

Gold AG i nënshtrohet procedurave për heqjen e tatuazheve me laser

D V

Berlusconi lidhet me deputeten e re. Urimi Martas për 85-vjetorin e tij: Dashuria ime, gëzuar ditëlindjen

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More