Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Pasojat e krizës, kërkesa për makina të kuqe ka rënë ndjeshëm

Blerësit ende zgjedhin ngjyrat akromatike kur blejnë makina.

Sipas Shoqatës së Prodhuesve dhe Tregtarëve të Automjeteve (SMMT), ngjyra më e popullarizuar në mesin e blerësve të makinave të reja në Mbretërinë e Bashkuar është ende gri me 397,197 makina të shitura dhe një pjesë prej 24.3%, e ndjekur nga e zeza dhe e bardha.

Gri zgjidhej më shpesh nga blerësit e motorëve me benzinë ​​dhe naftë, ndërsa e bardha ishte më e kërkuar nga blerësit e automjeteve elektrike, dhe e zeza nga hibridet plug-in, transmeton Telegrafi.

Shoqata thekson se ky ishte një vit rekord për sa i përket shitjeve të makinave të elektrizuara me një pjesë të tregut deri në 10%.

Për më tepër, e bardha është ngjyra më e kërkuar në makinat e vogla, ndërsa e zeza pritet të zgjidhet nga blerësit e sedanëve luksozë.

Për sa i përket modeleve, makina e kuqe më e shitur është Opel Corsa, Peugeot 208 e verdhë, Mini jeshile dhe Ford Fiesta blu.

Mercedes A-Class është jashtëzakonisht i popullarizuar në Britani dhe klientët më së shpeshti zgjedhin të bardhën dhe të zezën.

Klientët e Golg, preferojnë më shumë ngjyrën gri.

Postime të ngjashme

Osamu Suzuki, kryetari 91-vjeçar i Suzukit do të pensionohet këtë verë

S.B.

Mercedesi lanson gjeneratën e re të C-Class – LIVE

S.B.

Vetëm 63 persona mund të zotërojnë një jaht Lamborghini që kushton 3.4 milionë dollarë

S.B.

Furgoni me ashensor, ofron një pamje panoramike dhe një luks të jashtëzakonshëm

S.B.

Shikojeni veturën 18 milionë dollarëshe La Voiture Noire nga Bugatti – shitja më e shtrenjtë

S.B.

Prodhimi çek i veturave në nivelin më të ulët që nga viti 2014

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...