Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Pasojat e pandemisë COVID-19, Mehmeti: Kosova tregoi stabilitet financiar

Guvernatori i Bankës Qendrore, Fehmi Mehmeti ka thënë se përkundër pandemisë COVID-19 që ka goditur shumë sektorë, Kosova ka treguar se ka qëndrueshmëri financiare.

Mehmeti thotë sektori financiar në vend ka pasur trend pozitiv dhe se sipas tij janë duke u bërë diskutime për zgjidhjen e problemit të Kartonit të Gjelbër.

“Përkundër zhvillimeve jo të favorshme ekonomike të shkaktuara nga pandemia COVID-19, sistemi financiar në Kosovë vazhdon të ketë qëndrueshmëri të lartë në të gjitha segmentet e saj. Gjithashtu është punuar shumë në adresimin e një çështje, që është e kamotshme me të cilën janë duke u ballafaquar bashkatdhetarët tanë që ka të bëjë me Kartonin e Gjelbër, dhe jemi duke bërë përpjekje të vazhdueshme që të gjejmë një modalitet për zgjidhjen e këtij problemi”, tha Mehmeti.

Sipas tij, BQK ka qenë proaktiv në marrjen e vendimeve gjatë pandemisë.

“Banka Qendrore që nga fillimi i pandemisë, nga marsi ka qenë shumë proaktiv në marrjen e masave, krejt kjo është bërë me qëllim të ruhet likuiditeti edhe i bizneseve edhe i individëve, fillimisht duke e hequr ose bërë shtyrjen e pagesës së këstit të kredive dhe më pastaj duke e bërë rikontruktimin e kredive dhe tash së fundmi kemi marrë edhe një udhëzim, që ka të bëjë me rikontruktimin e kredive. Krejt kjo ka bërë që me qëllim të shpërndahet barra e kredimarrësve në një periudhë më të gjatë kohore. BQK do të jetë proaktiv në marrjen e veprimeve me qëllim që të ndihmojë rikuperimin e ekonomisë së vendit dhe gjithashtu duke e ruajtur stabilitetin financiar”, ka përfunduar ai. /RTK/

Postime të ngjashme

8 viktima dhe 498 raste të reja në 24 orët e fundit në Kosovë

N E

Glauk Konjufca: Përpilimi i padisë për gjenocid kundër Serbisë do të merr kohë

N E

Prokuroria Themelore në Prishtinë nis hetim për “Zbulimin e fshehtësisë zyrtare”

N E

Haxhiu: Sigurimi i vaksinave është top prioritet i qeverisë

N E

Një person ka mbetur i vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur në Mitrovicë

N E

“Eksplodoi balona” e Janez Janshës si lajm i pavërtetë, por që nxiti reagime të ndryshme

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...