Agjencia Zhurnal.mk
Bota Kuriozitete

Pasqyra bronzi mbi 2000-vjeçare zbulohen në Kinën veriperëndimore

Arkeologët kinezë kohët e fundit kanë zbuluar më shumë se 80 pasqyra bronzi të ruajtura në një varrezë rreth 2000-vjeçare në provincën Shaanxi të Kinës veriperëndimore.

Më shumë se 400 varre gjenden në atë zonë, ku janë gjetur koleksione enësh prej qeramike dhe bronzi që mund të gjurmohen në dinastinë e hershme perëndimore Han, bën të ditur “Xinhua”. Pasqyrat prej bronzi, me diametra që variojnë nga 8 cm në 22.1 cm, u zbuluan gjatë gërmimit të fundit në sit, sipas arkeologëve. Besohet se ato janë prodhuar kryesisht midis periudhës së vonë të shteteve ndërluftuese dhe dinastisë së vonë perëndimore Han.

Shkëlqimi i disa pasqyrave ishte ruajtur mirë, pasi studiuesit zbuluan se njëra tregon ende imazhe të qarta.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...