Patatja e ëmbël mund të ndihmojë në rregullimin e hormoneve gjatë menopauzës

Patatja e ëmbël ka qenë prej kohësh një element kryesor i dietës amerikane, ato në veçanti janë të dashura për aromën e ëmbël.

 

Pavarësisht nëse janë një pjatë e darkës ose një ëmbëlsire më vete, nuk mund të gaboni kurrë me një në pjatën tuaj. Edhe më mirë, rezulton se patatet e ëmbla mund të bëjnë mrekulli për t’u marrë me rregullimin e hormoneve tuaja ndërsa kaloni menopauzën.

Sipas mjekes Aviva Romm, një nga aspektet e shëndetit tonë që goditet më rëndë gjatë menopauzës nga nivelet e ulura të hormoneve si progesteroni është tretja jonë. Me kalimin e kohës, disa ushqime, si drithërat integrale mund të shkaktojnë shqetësime, kapsllëk dhe probleme të tjera.

Ndërkohë, ushqime të tjera, të tilla si mishi i kuq dhe qumështi, mund të ngatërrohen me nivelet tuaja të hormoneve, duke i bërë ato jo optimale për t’u ngrënë. Kjo është ajo ku vjen patatja e ëmbël e besueshme: Romm tha se është një burim jetësor i karbohidrateve që nuk do t’i shkaktojë traktit tuaj gastrointestinal një shqetësim gjatë procesit dhe gjithashtu nuk do të shkaktojë kërdi në hormonet tuaja.

Në krye të fuqive të tyre tretëse dhe rregulluese të hormoneve, përfitimet shëndetësore të patateve të ëmbla janë me të vërtetë të pafundme. Ato përmbajnë antioksidantë që luftojnë dëmtimin dhe radikalet e lira duke u përpjekur të shkatërrojnë qelizat tuaja, plus sigurojnë shumë fibra, të cilat ndihmojnë si në tretje ashtu edhe në shëndetin kardiovaskular. Për më tepër, beta-karotina dhe vitamina A që ato ofrojnë janë të shkëlqyera për shëndetin e syve, dhe falë përbërjeve të quajtura antocianina, ato gjithashtu mund të mbrojnë funksionin njohës

Related posts

Për kofshë pa celulit, besojini vajit të rozmarinës; Funksionon më mirë se çdo krem komercial

D V

Bëjeni vetë: Pomadë propolisi – një antibiotik natyral që trajton psoriazën, kallot, aknet dhe djegiet

D V

A ju është plasaritur edhe juve lëkura në bërryla? Tri simptoma të zakonshme janë shenjë e sëmundjeve serioze

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More