Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pavarësisht koronavirusit, Koreja e Veriut përgatitet për paradën ushtarake

Koreano-veriorët, janë mbledhur në Pyongyang, përpara paradës e madhe ushtarake që do të mbahet të shtunën, ku mund të shfaqen edhe raketat më të fundit balistike të vendit.

Festa shënon 75-vjetorin e themelimit të Partisë së Punëtorëve të Koresë në pushtet, dhe aktivitetet përfshijnë ekspozita të artit dhe industrisë, vizita në monumente dhe ceremoni për të shënuar përfundimin e projekteve të ndërtimit.

Zyrtarët në Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara thonë se Koreja e Veriut mund të përdorë paradën për të treguar edhe një raketë të re balistike ndërkontinentale (ICBM).

“Ekziston një mundësi që Koreja e Veriut të zbulojë armë të reja strategjike, të tilla si raketa të reja balistike ndërkontinentale, për të tërhequr vëmendjen në një kohë kur arritjet e saj ekonomike kanë qenë të ngadalta”, tha Ministria e Bashkimit të Jugut, e cila merret me marrëdhëniet me Veriun.

Postime të ngjashme

Italia në alarm nga mutacioni i ri: Fëmijët e kopshteve dhe shkollave po injektojnë në masë familjet e tyre

T E

Falsifikoi rrëmbimin e tij për të shmangur shkuarjen në punë

T E

Sllovakia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

T E

Siria dënon sulmet amerikane kundër milicive pro-iraniane

T E

Në dyshim plani i Netanyahut për t’u dhuruar vaksina shteteve mike

T E

Ish-mbreti spanjoll paguan 4.4 milionë euro, pas skandaleve

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...