Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

PDK kërkon shkarkimin e dy ministrave të Qeverisë Hoti

Zhurnal Ads

Partia Demokratike e Kosovës, ka kërkuar shkarkimin e ministres së Financave, Hykmete Bajrami dhe ministrit të Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, si dhe ka kërkuar që Qeveria Hoti të shfuqizojë vendimin për shuarjen e Task-Forcës kundër korrupsionit.

Deputeti i partisë opozitare PDK, Abelard Tahiri, në një konferencë për media tha se skandalet e fundit në qeverinë e udhëhequr nga kryeministri, Avdullah Hoti, nuk mund të kalojnë pa përgjegjësi.

“Shkarkimi i Task-forcës anti-korrupsion në Policinë e Kosovës, ka qenë një vendim i dëmshëm, i paarsyeshëm, i pabazë dhe i motivuar politikisht për të goditur rendin dhe ligjin në vendin tonë”, tha Tahiri.

Departamenti Special Anti-Korrupsioni, apo e ashtuquajtura ‘Task-Forca Anti-Korrupsion” ishte pjesë e policisë, që kishte për qëllim parandalimin, hetimin dhe zbulimin e veprave penale kundër ekonomisë, financave dhe korrupsionit, por edhe hetimin dhe luftimin e korrupsionit në nivel të lartë në Kosovë.

Deputeti Tahiri po ashtu tha se ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, duhet të shkarkohet për shkak të transferimit të mbi 2 milionë eurove nga një zyrtar i Thesarit të Kosovës në një kompani private.

Ndërkaq, sa i përket shkarkimit të ministrit Kuçi, Tahiri argumentoi se kjo duhet të bëhet për shkak se kompania “Hidroterm” ku ministri Kuçi është pronar, ka fituar një tender publik për ndërtimin e një spitali në qytetin e Prizrenit, në vlerë prej pesë milionë eurosh.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Grabitje në një bankomat në Prishtinë, plagoset një polic

S.B.

Deputeti grek: Greqia vazhdon të jetë përkrahëse e të gjitha proceseve të Kosovës

admin

Sërish Prishtina prin me raste, kjo është situata me koronavirus në komunat tjera

D XH

Kryeministri Hoti reagon pas incidentit në Kuvend, tenton të arsyetohet për mungesën në seancë

D XH

13 të vdekur dhe 609 raste të reja me Kovid-19 gjatë 24 orëve në Kosovë

R ZH

Deliu-Kodra: Si mund të shkohet në dialog kur zyrtarë serb kërkojnë fshehjen e krimeve serbe

D XH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...