Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

Pecas: Për momentin Micotakis nuk ka plan të udhëtojë në Shkup, ndoshta në të ardhmen po

Zhurnal Ads

Shkup, 17 shtator – Zhurnal.mk – Tani për tani, nuk është planifikuar asnjë udhëtim i kryeministrit grek Kirjakos Micotakis në Shkup. Një gjë e tillë mund të ndodhë në të ardhmen, tha zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Pecas, sot në konferencë të rregullt për shtyp në lidhje me vizitën e mundshme të Micotakis në vendin tonë.

“Ekziston mundësia për një takim të ardhshëm të kryeministrit me z. Zaev dhe me z. Borisov, në korniza të ‘Thessaloniki Summit’ në Selanik. Ne do ta shohim këtë më vonë, në nëntor”, tha Pecas.

Lidhur me takimin e djeshëm të kryeministrave të dy vendeve, zëdhënësi i Qeverisë greke tha se ajo që është e rëndësishme është që Greqia gjithmonë të mbështesë perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, dhe natyrisht edhe të Maqedonisë të Veriut.

“Mendoj se kemi treguar se kohët e fundit kemi bërë shumë përparim në të gjitha nivelet. Marrëveshjet adekuate në lidhje me progresin e këtij bashkëpunimi tashmë janë dorëzuar në Kuvend. Ne kemi thënë gjithashtu se bisedat para-aderuese në nivel të BE-së janë gjithmonë forum i mirë për të përmbushur interesat greke. Çdo hapje dhe mbyllje e kapitujve të negociatave do të pasqyrojë pozicionin e vendit tonë”, tha Pecas.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson: Njëri nga 5 nënkryetarët e Kuvendit, Fadil Zendeli nga Lëvizja BESA

E.E.

Schütz: Marrëdhëniet midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë “shumë komplekse”

T E

Deri tani 15 shkolla të mesme dhe 21 fillore kanë kërkuar të organizojnë mësim me prani fizike

Z H

Pas shifrave rekorde, Filipçe: Nesër diskutohen masat e reja restriktive

T E

“Shpigel”: Bullgaria me veton e saj për Maqedoninë e Veriut shkaktoi edhe një krizë në BE

E.E.

Dalëngadalë po qetësohet situata me Covid 19, apel që edhe më tej të respektohen masat

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...