Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Pedagogë, defektologë dhe sociologë: T’u jepet mundësi fëmijëve me aftësi të kufizuara

Shkup, 11 janar – Fëmijëve me aftësi të kufizuara duhet t’u jepet mundësia për të treguar aftësitë e tyre, u tha në mbledhjen online “Edukimi – arsimimi i fëmijëve me aftësi të kufizuara”, ku morën pjesë pedagogë, defektologë dhe sociologë nga rajoni.  

Këta fëmijë përballen me barriera të komunikimit, sociale dhe arkitektonike, theksuan ekspertët. Fëmijët me aftësi të kufizuara shpeshherë janë të diksinuar dhe viktimë të dhunës, theksuan ata.    “Kuadri mësimdhënës ende nuk është i aftësuar mjaftueshëm, gjuhën dhe shkrimin me shenja e dinë pak. Shkollat i hoqën barrierat para objekteve, por brenda jo.”,- tha një pedagog.   

“Tutori drejtpërdrejt punon të themi si arsimtar i dytë, sepse para tij janë pedagogët, defektologët, logopedët e kështu me radhë.”,- theksoi një defektolog.    

“Vajzat me pengesa janë të ndjeshme dhe të ekspozuar ndaj dhunës familjare, apo që të jenë viktimë të dhunës seksuale, injorim, keqpërdorim, apo eksploatim.”,- u shpreh një sociologe.   

Të dhënat flasin se rreth 15% e popullsisë në botë janë njerëz me aftësi të kufizuara. Për shkak të shëndetit dhe ushqimit jo të mirë, ky numër pritet të rritet. 80% e fëmijëve me aftësi të kufizuara jetojnë në vendet në zhvillim. 

Postime të ngjashme

EKSKLUZIVE / Koalicioni ASH-AAA do të ngritë interpelancë ndaj Bujar Osmanit!

R Zh

MPB me detaje: Ja identiteti i viktimave në Fushë Tophanë

Z H

Spasovski: Po zhvillohet hetim në Prokurori për Mijallkovin

Z H

Prej sot çertifikatat e lindjes mund t’ua sjellë në shtëpi edhe postjeri

Z H

Fushë Tophanë/ Vriten dy persona, sulmuesit në arrati

Z H

Debat publik i Komisionit kuvendor për mundësi të barabarta të grave dhe burrave

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...