Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pekini fillon vaksinimin masiv, që vlerësohet të përfundojë në maj

Pekini ka nisur një fushatë masive vaksinimi Covid-19 pasi përfundoi administrimin te grupet kryesore, rreth festave të Festivalit të Pranverës, me shumë distrikte që pritet të përfundojnë në maj, shkruan “Global Times”.

Distrikti më i populluar i Pekinit, Chaoyang, duke filluar nga e enjtja, hapi gradualisht vendet e vaksinimit për publikun e gjerë të moshës 18-59 vjeç. Daxing dhe 15 nënrrethe në Xicheng filluan programet e tyre të vaksinimit të mërkurën. Distrikte të tjera përfshirë Fengtai, Shunyi, Fangshan dhe Miyun filluan fushatat e tyre para Festivalit të Pranverës.

Autoritetet e Xicheng thanë se kanë hapur 16 vende me 50 tavolina vaksinimi, ku pritet të administrojnë mbi 10 mijë doza në ditë.

Liu Wanying, drejtori i Qendrës Fengtai për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tha se distrikti pritet të përfundojë vaksinimin e publikut të gjerë deri në fund të majit.

Postime të ngjashme

Tre vajza punonjëse televizioni vriten me armë në Xhalalabad

T E

Diplomacia kineze përmes vaksinës

T E

Rriten sulmet ndaj amerikano-aziatikëve

T E

Princi i Kurorës Saudite fajtor për vrasjen e gazetarit

S.B.

Evropianët nga vera mund të udhëtojnë me pasaporta të Covid-19

S.B.

Franca ndryshon qëndrimin për vaksinën AstraZeneca

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...