Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Pekini kalon New Yorkun për numrin e miliarderëve

Pekini tani është shtëpia e më shumë miliarderëve se çdo qytet tjetër në botë, sipas listës së fundit vjetore të të pasurve të Forbes.

Kryeqyteti kinez shtoi 33 miliarderë vitin e kaluar dhe tani ka 100, tha revista e biznesit.

Kjo e mund shumë ngushtë New Yorkun, i cili ka 99 dhe ka mbajtur vendin më të lartë për shtatë vitet e fundit.

Kalimi i shpejtë i COVID-19 nga Kina, rritja e firmave të saj të teknologjisë dhe tregjeve të aksioneve e ndihmuan atë të fitonte vendin e parë.

Edhe pse Pekini tani ka më shumë miliarderë se Big Apple, vlera e kombinuar neto e miliarderëve të New Yorkut mbeti 80 miliardë dollarë amerikanë, më e madhe se ajo e homologëve të tyre në Pekin.

Njeriu më i pasur i Pekinit është Zhang Yiming, zbuluesi i TikTokut. Në New York njeriu më i pasur vendas është Michael Bloomberg.

Postime të ngjashme

Shkoi për të pirë, gruaja amerikane u mërzit shumë kur pa përshkrimin që i ishte bërë në faturë

S.B.

Shoferi i kamionit bëri një manovër të gabuar dhe përfundoi në çatinë e një garazhi në Itali

S.B.

Dhjetë fotografi që do të duhet t’i shikoni dy herë, për të kuptuar se çfarë po ndodh në to

S.B.

Videoja virale e qenit që e shpëton qenin tjetër nga mbytja në pishinë

S.B.

Gruaja u shkurorëzua nga burri pasi vuri re një detaj në foton e tij

S.B.

Një mace “kurioze” u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...