Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pekini, ky metropol modern, i mbushur me histori tërheq çdo ditë mijëra turistë nga e mbarë bota

Pekini, ky metropol modern, i mbushur me histori tërheq çdo ditë mijëra turistë nga e mbarë bota. Mund të flitet pa fund për Pekinin, por ndër të tjera ai është shtëpia e 7 thesareve të çmuara të trashëgimisë kulturore botërore.

Pekini është qyteti kinez me më shumë monumente të trashëgimisë kulturore të listuara nga UNESCO.

7 janë mrekullitë kulturore të Pekinit, që përbëjnë krenari kombëtare për kinezët, por vlerësohen dhe nga të gjithë qytetarët e globit.

Pavarësisht nëse e ke vizituar apo jo Pekinin, këtu ndodhen 7 perla të kulturës botërore. Qyteti i Ndaluar ose Pallati i Muzeut, Muri i Madh, Tempulli i Qiellit, Pallati i Verës, Varret e dinastisë Ming, Mbetjet e Zhoukoudian dhe Kanali i Madh Pekin-Hangzhou.

Pekini me një histori mbi 3 mijë vjeçare, prej 800 vjetësh është kryeqytet i Kinës. Turistë të shumtë nga vendi dhe bota zbulojnë çdoditë kulturën tradicionale të këtij metropolis plot sharm dhe mikpritës.

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...