Pele bashkon yjet e sportit për një ankand bamirësie – aty do të ketë gjësende legjendare dhe historike

Dëshironi një fanellë të Brazilit në pronësi të Pele? Një bluzë All Blacks e firmosur nga Dan Carter? Një fotografi e New York Yankees e autografuar nga Derek Jeter? Fanella e David Beckham në AC Milan?

 

Këto gjëra, plus të tjera nga Cristiano Ronaldo dhe Kylian Mbappe, janë ndër 229 gjësendet që do të dalin në shitje muajin e ardhshëm në një ankand të organizuar nga Pele për fondacionin që ai krijoi në vitin 2018 për të ndihmuar fëmijët e pa privilegjuar.

Braziliani, lojtari i vetëm që mori tre medalje fituese të Kupës së Botës dhe një njeri që shpesh quhet futbollisti më i madh i të gjitha kohërave, tha se të gjitha paratë e grumbulluara do të ndihmojnë luftën e Brazilit kundër dhe rimëkëmbjes nga pandemia COVID-19.

Deri më tani 575,000 njerëz kanë vdekur në Brazil nga COVID-19, numri i dytë më i lartë i vdekjeve në botë pas Shteteve të Bashkuara.

“Pele është një legjendë, ai është një ikonë dhe yjet e tjerë të sportit shikojnë Pelen”, i tha Reuters Nolan, Drejtori Ekzekutiv dhe CFO i Julien’s Auctions me bazë në Beverly Hills.

“Për shkak se ai ishte në shtëpi, ai kishte kohë të përqëndrohej në këtë projekt”.

Pele ka siguruar disa nga artikujt e tij për ankandin e 22 shtatorit, por ai gjithashtu ka kërkuar favore nga miqtë në botën e sportit dhe argëtimit.

Aty ka fanella të Brazilit, Santos dhe Neë York Cosmos dhe fotografi të autografuara nga 80-vjeçari Pele, dhe të tjera të nënshkruara nga ish-shokët e skuadrës braziliane si Rivellino, Jairzinho dhe Clodoaldo.

Mario Zagallo, trajneri i ekipit fitues të Kupës së Botës në Brazil në vitin 1970, i cili mbushi 90 vjeç në fillim të këtij muaji, gjithashtu kontribuoi si Neymar, Roberto Baggio dhe Roger Milla.

Kujtimet e futbollit nga tre nga legjendat më të mëdha të lojës si, David Beckham, Pelé dhe George Best – mund të shënojnë një hat-trick suksesi në ankand.

Këmba e Peles

Fituesi i Kupës së Botës, Franz Beckenbauer nënshkroi një numër fotografish nga ditët e tij të Neë York Cosmos dhe Gjermanisë Perëndimore; ka një top nga finalja e Ligës së Kampionëve në vitin 2015; dhe bluzat dhe pajisjet e përdorura në basketboll, futboll amerikan, hokej në fushë dhe vaterpolo janë gjithashtu për t’u blerë.

Një nga artikujt që pritet të ketë një çmim të lartë është një gize prej bronzi e veshur me ar të këmbës së Peles, e bërë nga skulptori i famshëm Dante Mortet.

Jashtë futbollit, Justin Timberlake, Maria Sharapova, Mark Ëahlberg dhe NBA të gjithë dhuruan artikuj.

“Çdo gjë nga Pele, njerëzit e do të dëshirojnë, por ju përmendni Ronaldon, përmendni Mbappen, ato ikona do të kërkohen”, potencoi Nolan.

“Por, për shkak se është një ankand bamirësie njerëzit shfaqen gjithmonë, ata janë gjithmonë jashtëzakonisht bujarë dhe paguajnë më shumë sesa në një ankand normal, sepse e dinë që do të shkojë në një kauzë të mirë”.

Një fanellë e nënshkruar e Manchester United e veshur nga Beckham në një ndeshje të Grupit të Ligës së Kampionëve kundër skuadrës greke Panathinaikos më 21 nëntor të vitit 2000 është pjesë e ankandit bamirës.

Ky nuk është ankandi i parë i organizuar nga Pele. Në vitin 2016 ai nxori në ankand më shumë se 1600 artikuj nga një koleksion i grumbulluar gjatë gjashtë dekadave në qendër të vëmendjes dhe mblodhi 3.6 milionë funte (4.90 milion dollarë).

Ky ankand i fundit do të zhvillohet në “Mall Galleries” në Londër dhe është gjithashtu i hapur për ofertuesit online.

Related posts

Buffon zbulon arsyen e vetme pse i tha jo Barcelonës

Z H

Legjenda e Liverpoolit e cilëson Sanchon si sulmuesin anësor më të mirë në botë

D V

Cila skuadër është më e mirë, formacioni i Real Madridit me moshë mesatare 31 apo 21.6 vjet?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com