Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Peloni: Duam marrëdhënie të mira me vendin fqinj

Shkup, 15 qershor – Ne dëshirojmë marrëdhënie të mira me vendin fqinj, porositi zëdhënësja e Qeverisë greke, Aristotelia Peloni, por edhe I bëri thirrje vendit tonë që tërësisht ta implementojë Marrëveshjen e Prespës dhe të evitojë aktivitete të cilat mund t’I vështirësojnë marrëdhëniet bilateral, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Në brifingun e sotëm të rregullt me gazetarë, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve lidhur me reprezentacionin e futbollit dhe nëse Greqia do të ndërmarrë hapa shtesë, Peloni tha se tashmë “janë bërë të gjitha aktivitetet e domosdoshme”, duke e përmendur letrën e Dendiasit drejtuar Osmanit.

“Greqia bën thirrje për implementim të plotë dhe vullnetmirë të Marrëveshjes së Prespës, por edhe evitim të aktiviteteve të cilat mund t’I vështirësojnë marrëdhëniet bilateral. Ne dëshirojmë marrëdhënie të mira me vendin fqinj dhe e mbështesim perspektivën evropiane të vendeve nga Ballkani Perëndimor”, tha Peloni

Postime të ngjashme

Miratohet ribalanci i Buxhetit të Maqedonisë

D V

Rritet numri i të infektuarve në Maqedoni, 47 raste të reja dhe 14 të shëruar

D V

Maqedonia dhe Bullgaria do të bashkëpunojnë në fushën e bujqësisë

D V

Për shkak të zjarreve të fuqishme në Turqi, anulohet vizita e nesërme e Osmanit në Ankara

D V

Qeveria e RMV-së miraton propozim Ligjin për lëndët minerale

D V

Moti për nesër në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...