Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pendarovski: Asnjë vend europian nuk mbështet veton bullgare

Shkup, 20 nentor – “Informacioni që kemi nga Brukseli thotë se asnjë vend ose burrë shteti nuk e mbështet veton e Sofjes zyrtare për të filluar negociatat midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së” tha Presidenti Stevo Pendarovski për emisionin “Trilling”.

Sidoqoftë, për fat të keq, ai nuk mendon se ka një shans të vërtetë për Republikën e Bullgarisë që të dorëzohet dhe këtë vit të mbajë konferencën e parë ndërqeveritare midis vendit tonë dhe BE-së.

Sipas tij, Marrëveshja e Fqinjësisë së Mirë nuk krijon një bazë ligjore për bllokimin.

“Nëse do të kishim nënshkruar diçka jashtë asaj marrëveshje, atëherë ju mund të kishit kërkuar përgjegjësi. Ju as nuk duhet të kërkoni, vetëm do largoheshim. Ajo që herë pas here dëgjoni nga pala bullgare se ka disa njerëz, fatkeqësisht edhe politikanë, që deri në vitin 1945 është një histori e përbashkët, se ne nuk kemi një histori të veçantë maqedonase, natyrisht, është jashtë diskutimit dhe asnjë parim evropian nuk qëndron në Marrëveshje”, tha Presidenti dje pas Këshillit të Sigurimit.

Postime të ngjashme

Angelovska-Bezhoska: Rritja e produktivitetit, investimi në kapitalin njerëzor, reformat strukturore dhe digjitalizim për rritje stabile ekonomike

R Zh

Instituti “Robert Koch”: Maqedonia nuk ndodhet në listat e vendeve të rrezikshme nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Garë humanitare në kejin e Shkupit për ndihmë të repartit Onkologjik në Klinikën e Fëmijëve

Dafina Vidishiqi

Nënshkrim i marrëveshjeve për dërgimin e këshilltarëve ekonomikë nga Ministria e Ekonomisë dhe e Bujqësisë

Dafina Vidishiqi

Paratë e diasporës së Maqedonisë – më shumë nëpërmjet bankave, më pak para në dorë

R Zh

Maqedonia me 425 raste aktive, deri tani janë vaksinuar 254.154 qytetarë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...