Agjencia Zhurnal.mk

Pendarovski: Është e vërtetë se Goce Dellçev është deklaruar bullgar

Shkup, 21 qershor, zhurnal.mk – Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, ka folur në lidhje me çështjen e Goce Dellçevit në mes Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Ai në emisionin “360 shkallë” në Alsat, ka deklaruar se është e vërtetë e pamohueshme se Goce Dellçev është deklaruar bullgar, por në të njëjtën kohë ka luftuar për pavarësinë maqedonase.

“Goce Dellçev është deklaruar bullgar dhe në të njëjtën kohë ka luftuar për pavarësinë e shtetit maqedonas. Bëhet fjalë për dy fakte të pamohueshme historike dhe kjo ofron kompromisin si qasje për revolucionarin Dellçev, personaliteti i të cilit ka shkaktuar tensione në marrëdhëniet Shkup-Sofje ditëve të fundit”, tha Pendarovski.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

XH.I

Lajmet e fundit

Loading...